Inne

6 000 przeszkolonych uczniów w Centrum ElektroEkologii

O ile o szkodliwości plastiku, wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej czy wprowadzeniu rzeczy do drugiego obiegu mówi się całkiem sporo, o tyle temat recyklingu elektroodpadów wciąż rzadko pojawia się w debacie publicznej. Dlatego w odpowiedzi na to wyzwanie rok temu powstało w Warszawie Centrum ElektroEkologii, którego zadaniem jest edukacja młodzieży w zakresie elektrośmieci oraz zachęcenie do inicjowania zbiórek tych odpadów.


 

Z badania przeprowadzonego przez GFK Polonia na zlecenie organizacji ElektroEko wynika, że nadal ponad połowa Polaków trzyma w domach zepsute sprzęty elektryczne i elektroniczne, np. stare telefony komórkowe. Jedynie 23% potwierdza, że w ciągu ostatniego roku pozbyło się ze swojego gospodarstwa domowego co najmniej jednego tego typu sprzętu. Edukacja jest jednym z kluczowych elementów budowania świadomości społeczeństwa na temat tego, że właściwe postępowanie z elektrośmieciami to kwestia, która wywiera realny wpływ na stan naszej planety.

Przez rok działalności Centrum ElektroEkologii przeprowadzonych zostało blisko 250 ekowarsztatów, a w zajęciach wzięło udział ponad 6000 uczniów. Zajęcia odbywały się w trybie stacjonarnym i online, dzięki temu z oferty mogły skorzystać  również szkoły spoza Warszawy. Jej urozmaiceniem była ElektroEkologiczna Wycieczka, która składała się z 1,5-godzinnych stacjonarnych ekowarsztatów, obserwowania panoramy stolicy z tarasu na 21. piętrze Varso Place oraz wizyty w Centrum Nauki Kopernik. Dzięki organizacji całego dnia, aż 84% wszystkich zapisanych na wycieczkę szkół było spoza Warszawy.

Centrum stale podejmuje nowe inicjatywy zwiększające świadomość nt. elektrośmieci. Wśród nich znalazły się „Ekodebata o elektrośmieciach. Jak podnieść świadomość młodzieży na temat recyklingu elektrośmieci?” z udziałem uczniów oraz przedstawicieli ElektroEko, firmy Samsung oraz Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog. Ponadto niedawno odbył się także Hackathon, w ramach którego młodzież ze szkół ponadpodstawowych pracowała nad pomysłami wspierającymi zwiększenie ilości oddawanych elektrośmieci.

– Od lat ElektroEko część swojej działalności skupia na edukacji. Centrum ElektroEkologii stworzyliśmy z myślą o młodzieży, ma wyrobione swoje poglądy, interesuje się tym, co się wokół nich dzieje. To oni w dużym zakresie angażują się w działania na rzecz klimatu i nas, dorosłych, bardzo to cieszy. Przez działalność Centrum chcemy im pokazać, że elektrośmieci to także jest wyzwanie całego świata. Nasza grupa docelowa to osoby, które od urodzenia mają kontakt z technologią, więc istotnym jest, aby zdali sobie sprawę z tego, że sposób w jaki z niej korzystają i gdzie oddają zużyty sprzęt, ma wpływ na klimat – mówi Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu ElektroEko, inicjatora Centrum ElektroEkologii. – Patrząc na to, w jakim kierunku rozwija się Centrum ElektroEkologii oraz do jak szerokiego grona docieramy z przekazywaną przez nas wiedzą, jestem bardzo zadowolony i napawa mnie to nadzieją na kolejne lata naszej działalności.

Pierwsze urodziny Centrum ElektroEkologii świętowano 9 listopada br., z udziałem zaproszonych gości, gospodarzy i przedstawicieli partnerów, takich jak: Aleksandra Gajewska, Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu ElektroEko – inicjator projektu oraz Jacek Łęgiewicz, Dyrektor ds. Corporate Affairs w Samsung – partnera strategicznego Centrum. Wydarzenie zamknął panel dyskusyjny ze zwyciężczyniami  tegorocznej edycji ElektroEkologicznego Hackathonu z Bednarskiej Szkoły Realnej w Warszawie, którego moderatorem była Iwona Brzózka-Złotnicka, Prezeska Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog. Uczennice będą udoskonalać swój pomysł w ramach programu Solve for Tomorrow prowadzonego przez Samsung.

– Otwierając Centrum ElektroEkologii mówiliśmy o tym, że chcemy stworzyć miejsce, które będzie inspirowało, w którym będą powstawać nowe pomysły. Śmiało możemy powiedzieć, że cel na pierwszy rok został osiągnięty – młodzież jest niesamowicie zaangażowana w temat elektroekologii, widzą potrzebę działania w tym obszarze. Teraz pozostało nam wspierać to, jak inicjatywa będzie rozwijała się w kolejnych latach – mówi Jacek Łęgiewicz, Dyrektor ds. Corporate Affairs w Samsung, oficjalnego partnera Centrum ElektroEkologii.

Centrum powstało z inicjatywy ElektroEko Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA, partnerem strategicznym jest Samsung, partnerem merytorycznym – Cyfrowy Dialog.