Polacy najczęściej emigrują do Niemiec w celach zarobkowych.
Polacy najczęściej emigrują do Niemiec w celach zarobkowych, choć światowe trendy wskazują, że największą popularnością w 2023 roku cieszy się Australia. Jak wynika z raportu „Dream Destinations and Mobility Trends” opracowanego przez Boston Consulting Group, niemal 800 milionów osób z całego świata poszukuje pracy za granicą. Australia wyprzedziła Kanadę, dotychczasowego lidera, głównie dzięki obiecującym możliwościom zawodowym, wysokiej jakości życia, atrakcyjnemu klimatowi oraz stosunkowo niskim podatkom i kosztom utrzymania.
Z badania wynika, że dla 66% ankietowanych jednym z kluczowych czynników w poszukiwaniu pracy jest możliwość komunikacji po angielsku, często ważniejsza nawet niż wysokość zarobków, co wskazało 52% osób. Wysoka popularność krajów anglojęzycznych sprawiła, że w pierwszej piątce po Australii uplasowały się kolejno: Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania i Niemcy. Londyn jest najczęściej wskazywanym miastem-marzeniem, do którego chciałoby się przeprowadzić aż 10% zapytanych. Stolica Anglii kusi możliwością pracy po angielsku, wielokulturowością oraz atrakcyjnymi zarobkami.
– W dzisiejszym cyfrowym świecie emigracja stała się prostsza niż kiedykolwiek wcześniej – zauważa Artem Bushchik, COO LiveXP. Dodaje również, że dominacja gospodarcza i otwartość krajów anglojęzycznych czynią je atrakcyjnymi miejscami pracy dla międzynarodowych specjalistów. LiveXP, platforma do nauki języków, podkreśla, że mobilność zawodowa i umiejętność posługiwania się językami obcymi stały się kluczowe dla rozwoju kariery.
Niemcy, piąte na liście wymarzonych miejsc pracy, przyciągają zarówno sąsiadujących Polaków, jak i innych cudzoziemców z Europy i świata. Kluczowe czynniki, takie jak liczba dostępnych ofert pracy, konkurencyjne zarobki oraz rozwój technologiczny i wysoki poziom bezpieczeństwa, czynią ten kraj niezwykle atrakcyjnym. Niemcy stały się ulubionym celem Polaków ze względu na bliskość geograficzną i stabilność ekonomiczną, które w znacznym stopniu wpływają na decyzję o migracji zarobkowej.
Zaskoczeniem tego roku jest powrót Hiszpanii do pierwszej dziesiątki wymarzonych miejsc do życia i pracy. Kraj ten zajął szóste miejsce w 2018 roku, ale pandemia znacznie obniżyła jego atrakcyjność. Obecnie Hiszpania, plasując się na dziesiątym miejscu, znów przyciąga imigrantów, głównie dzięki wyjątkowemu klimatowi, jakości życia oraz otwartej kulturze, która, według ankietowanych, jest tam ważniejsza niż sama liczba ofert pracy.
Hiszpania uplasowała się tuż za Francją, Singapurem, Szwajcarią i Japonią – krajami wysoko ocenianymi za rozwój gospodarczy, nowoczesne technologie oraz jakość życia. Szczególnie Japonia i Singapur zyskują na popularności wśród osób zainteresowanych dynamicznym rozwojem technologicznym oraz wysokimi standardami życia, ale Hiszpania jako jedyna znalazła się w rankingu bardziej ze względu na klimat i jakość życia, niż na możliwości zawodowe.
Jak podaje badanie Eurobarometru „Europeans and their languages”, dla Polaków możliwość pracy za granicą jest główną motywacją do nauki języków obcych. Aż 50% ankietowanych wskazało to jako priorytet, częściej niż poprawę swojej pozycji zawodowej w Polsce (41%), osobistą satysfakcję (35%) czy chęć nawiązywania znajomości z osobami z innych krajów (32%). Niemiecki to drugi najczęściej wybierany język obcy w Polsce, a hiszpański – trzeci. Czwartym najpopularniejszym językiem jest włoski, a piątym – francuski.
Warto zauważyć, że w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie mniej popularnymi językami, takimi jak koreański czy chiński, które przyciągają Polaków ze względu na perspektywy zawodowe w krajach azjatyckich. Naukę języka wymagającego wysokiego poziomu zaawansowania, takiego jak chiński, szacuje się na nawet 2200 godzin praktyki. LiveXP wspiera uczących się poprzez lekcje z native speakerami, dostęp do osobistych opiekunów oraz śledzenie postępów.
Podsumowując, Polacy wykazują coraz większe zainteresowanie migracją zarobkową, najczęściej wybierając Niemcy ze względu na bliskość, stabilność i dobrze płatne oferty pracy. Na świecie największą popularność zdobywa Australia, głównie dzięki szerokim możliwościom zawodowym, a także jakości życia. Trendy te pokazują, jak bardzo rynek pracy staje się zglobalizowany, a znajomość języków obcych oraz mobilność stają się kluczowymi umiejętnościami współczesnego pracownika.