Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

city
W Polsce pojęcie zarządzanie infrastrukturą (Facility Menagement, FM) jest obecnie bardzo popularne. Należy do jednych z najważniejszych sektorów biznesu i szybko wkracza również w pole zarządzania nieruchomościami. Wiele również firm pomału zaczyna sobie uświadamiać, że FM ma potencjał oszczędności oraz bezpieczeństwa. Czym jest zarządzanie infrastrukturą i co wchodzi w jego zakres, dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Czym jest Facility Management?

To pojęcie, choć wydaje nam się dosyć obce, to wcale takie nie jest. FM jest ściśle związany z branżą budowalną. Zajmuje się zastosowaniem technologii informacyjnych w efektywnym wspieraniu zarządzaniem firm zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych. Wspieranie zaczyna się już od momentu planowania całej inwestycji, poprzez całą jej realizację, kończąc na samej obsłudze nieruchomości i wszelkich wprowadzanych modernizacjach. Zastosowanie tej profesji ma przede wszystkim na celu znacznie sprawniejsze i oszczędniejsze użytkowanie samej nieruchomości. Inaczej mówiąc, FM jest pojęciem związanym z kompleksową obsługą techniczną obiektów.

Dowiedz się więcej na temat Zarządzanie infrastrukturą

 

Co wchodzi w zakres działań FM?

Zarządzanie nieruchomościami jest to cały sektor, który produkuje oraz udostępnia pewnego rodzaju udogodnienia. Na rynku polskim jest obecnie wiele firmy trudniących się Facility Management. Oferują one:

  • Utrzymanie czystości budynku oraz poza nim,
  • Zarządzanie umowami najmu w tym również aneksowanie umów, obsługą rotacji najmu oraz budżetowanie,
  • Aktywne zarządzenie najmem i utrzymanie bieżącej relacji z najemcami,
  • Reprezentacje samego właściciela w zakresie otrzymanych pełnomocnictw,
  • Aranżację pomieszczeń i stanowisk pracy,
  • Obsługę techniczną całej nieruchomości,
  • Prowadzenie księgowości,
  • Doradztwo biznesowe.

Generalnie rzecz ujmując profesja ta jest odpowiedzialna za wyłapywanie wszelkich błędów oraz wprowadzenie odpowiednich rozwiązań. Często jest to wymiana części instalacji w całym budynku. Firmy świadczące ten rodzaj usługi mogą bezpośrednio zająć się na przykład serwisem automatyki budynkowej BMS, który polega na usunięciu usterek związanych właśnie z tym systemem czy serwisem systemu HVAC polegający na instalacji klimatyzacji, wentylacji oraz ogrzewania.

Jeżeli firma, więc chce zaoszczędzić przede wszystkim czas oraz pieniądze powinna już na wczesnym etapie inwestycji pomyśleć o tego typu usługach.

 

Czy Facility Management ma praktyczne zastosowanie w firmie?

Obecnie na rynku zauważa się spieranie dwóch przeciwstawnych do siebie tendencji. Jedna z nich odpowiedzialna jest za szybkie dążenie do standaryzacji metod zarządzania, systemów informacyjnych czy działalności zawodowej. Druga jest ukierunkowana na nowoczesne podejście do z zarządzania nieruchomościami. Facility Management odpowiedzialny jest za połączenie tych dwóch spraw. Wszystko to ma integrować różne dziedziny wiedzy i technologii, aby gospodarka funkcjonowała efektywniej. Nie jest to jednak takie proste, bo biznes opiera się często na stosunkach dyplomatycznych również z przedstawicielami firm z innych krajów. Sam język jest często przeszkodą w ujednolicaniu różnych zagadnień (np. nieruchomości). Kiedy stajemy przed koniecznością zintegrowania wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin, fakty dowiodły, że w różnych dziedzinach istnieją różne zwyczaje i koncepcje językowe. Tu z pomocą właśnie przechodzi odpowiednie zarządzanie nieruchomością, które to ułatwi między innymi podejmowanie odpowiednich decyzji biznesowych.

Zarządzanie obiektem powinno być niezbędnym elementem, który powinien zostać już zainwestowany w fazie projektowania lub planowany do zakupu z rynku wtórnego. Pozwala to na przewidywanie kosztów wdrożenia i utrzymania, a przy udziale doświadczonej kadry w branży można bardzo dokładnie określić wzrost lub spadek wartości inwestycji w czasie. Usługi FM zapewniają również skuteczne i optymalne planowanie, takie jak drogi pożarowe, pobliskie zazielenienie i instalacje elektryczne. Zwykle obejmuje również bieżące naprawy i konserwację. Oznacza to, że niemal wszystkie kwestie techniczne związane z zarządzaniem budynkiem przekazywane są ekspertom, co w znacznym stopniu sprzyja rozpoczęciu inwestycji w nieruchomości, kompleksowej obsłudze oraz bezpiecznej i rzetelnej sprzedaży w przyszłości.

 

Światowej klasy systemy wspomagające utrzymanie ruchu i zarządzanie majątkiem.

Zobacz nasze wszystkie produkty: Eurotronic.net.pl