Biznes

Branża IT – podsumowanie 2023 roku

Pomimo korekty na początku roku, rynek IT rozwija się prężnie, specjaliści są nadal poszukiwani, mogą liczyć na atrakcyjne zarobki i nie muszą obawiać się o swoją przyszłość zarówno zawodową, jak i finansową. Co jeszcze przyniósł rok 2023 w branży?


Jak wynika z najnowszego Raportu “Barometr IT 2023” pomimo korekty rynkowej polska branża IT nieustannie się rozwija, a świadczone przez rodzimych specjalistów usługi cieszą się dużą popularnością u polskich, jak i u zagranicznych pracodawców. Zapotrzebowanie na pracowników IT nie słabnie i stale napędza rynek, dając specjalistom możliwość rozwoju kariery, znakomite warunki pracy, szeroki wybór możliwości zawodowych oraz atrakcyjne wynagrodzenia. Okazuje się, że z roku na rok rynek coraz bardziej sprzyja pracownikom, stanowiąc pewnego rodzaju wyzwanie dla pracodawców.

 

Rynek oferuje wiele możliwości również dla pracowników, którzy planują wejść do branży. Wygląda na to, że zapotrzebowanie na konkretne umiejętności wciąż przewyższa liczbę odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów. Dla wielu pracodawców wiąże się to z wyzwaniami rekrutacyjnymi, dla pracowników – z rosnącymi korzyściamikomentuje Adam Dziedzic, Prezes Zarządu Team Connect i dodaje, że jesteśmy świadkami rewolucji na rynku IT. – Będą duże przebranżowienia, które dotyczą różnych specjalizacji. Wynika to m.in. z rozwoju AI. Dla przykładu w zawodzie grafików komputerowych sztuczna inteligencja wykonuje za nich gros pracy na projektach. Dotknie to także architektów, copywriterów, informatyków. Dlatego będzie konieczność nowych specjalizacji zawodowych. Ale pamiętajmy, że sztuczną inteligencję muszą obsługiwać ludzie, i tutaj jest olbrzymia przestrzeń dla nowych fachowców. Jeśli za copywritera sztuczna inteligencja napisze tekst, to i tak musi on ten tekst sprawdzić, zredagować. To się przełoży na przyspieszenie pracy, co pozwoli na powstawanie nowych startupów wykorzystujących AI. Dlatego jak już wspomniałem – jesteśmy świadkami rewolucji nie tylko na rynku IT – podkreśla Adam Dziedzic. 

 

Według danych zawartych w Raporcie “Barometr IT 2023”, dominującą formą zatrudnienia w branży IT jest umowa o pracę – aż połowa respondentów pracuje obecnie w oparciu o UoP. Pozostała część ankietowanych jest zatrudniona w oparciu o kontrakt B2B (34,6%) oraz umowę zlecenie (15,4%).  Pracownicy w branży IT w zdecydowanej większości dobrze oceniają swoje perspektywy zawodowe. Aż 88,5% respondentów zadeklarowało, że ocenia je pozytywnie, co stanowi doskonały wynik. Takie odpowiedzi świadczą o tym, że branża daje pracownikom znakomite warunki i możliwości rozwoju. 

Pracodawcy deklarują prowadzenie działań rekrutacyjnych, które skoncentrowane są na poszukiwaniu przede wszystkim specjalistów (70%) oraz managerów i team leaderów (60%). 10% ankietowanych zadeklarowało, że planuje zatrudnić w swojej firmie juniorów, stażystów i praktykantów. Większość przedsiębiorców poszukuje pracowników na pełny etat (70% ankietowanych) oraz freelancerów (40% ankietowanych). Jedynie 10% zadeklarowało, że chce zatrudnić pracowników na część etatu lub nie planuje zatrudniać nikogo. Największe zapotrzebowanie na rynku dotyczy liderów oraz specjalistów (deweloperów) z różnych zakresów. Niektórzy z nich potrzebują również asystentów oraz programistów. 

 

Branża IT rozwija się bardzo dynamicznie, a mimo trudności dotyczących rynku pracy, pozycja wielu przedsiębiorstw prezentuje się stabilnie. Wygląda na to, że branża IT będzie rozwijać się przez kolejne lata.