Biznes

CBRE o popycie na biura w Warszawie

Zainteresowanie przestrzenią biurową w stolicy rośnie. Zwłaszcza centralne, komfortowe lokalizacje przyciągają najemców. W okresie od stycznia do września br. popyt wyniósł niemal 0,5 mln mkw. – wynika z najnowszych danych CBRE. Szczególnie w trzecim kwartale widać było tendencję wzrostową względem poprzednich miesięcy. Biura wynajmowały głównie usługi dla biznesu oraz przetwórstwo i energetyka. Nowych inwestycji powstaje jednak niewiele. W tym roku rynek urośnie o ok. 70 tys. mkw. powierzchni do pracy. To wpłynie na czynsze, które będą jeszcze wzrastać. Pojawi się też większa rozbieżność w kwotach za wynajem między topowymi lokalizacjami, a resztą rynku.


– Firmy coraz częściej podążają za jakością. Szukają powierzchni w lepszej, najczęściej centralnej lokalizacji oraz z możliwością aranżacji przestrzeni tak, aby dostosować ją do potrzeb swoich pracowników. Podyktowane jest to potrzebą przyciągania i utrzymywania talentów na bardzo konkurencyjnym rynku pracy. Popyt na biura w Warszawie w ostatnich miesiącach notuje tendencję wzrostową, dlatego przy jednocześnie ograniczonej dostępności spodziewamy się, że czynsze będą jeszcze rosnąć. Zauważymy to szczególnie w najbardziej komfortowych obiektach, znajdujących się w najlepszych lokalizacjach. Obserwujemy, że rynek coraz bardziej się dywersyfikuje. Rośnie różnica w percepcji najlepszych biur i reszty tego typu nieruchomości – mówi Katarzyna Gajewska, dyrektor w dziale badań i analiz rynku w CBRE.

W trzecim kwartale br. popyt na miejsca do pracy w stolicy wyniósł 174 tys. mkw., czyli więcej niż w dwóch pierwszych kwartałach roku. Wśród największych umów znalazły się m.in. wynajem 7000 mkw. przez ING Hub i renegocjacja Evalon w Europleksie, obejmująca 5000 mkw. Łącznie od stycznia do końca września br. zainteresowanie sięgnęło 496,6 tys. mkw., do czego przyczyniły się przede wszystkim organizacje z sektora usług dla biznesu, które wynajęły łącznie 44,5 tys. mkw. oraz przetwórstwo i energetyka (35,6 tys. mkw.). Poziom pustostanów spadł o 0,8 pp. do poziomu 10,6 proc. W centrum dostępne jest 250 tys. mkw. (9,1 proc.), natomiast w lokalizacjach poza nim 406 tys. mkw. (11,8 proc.).

 

Powolne budowy

Łącznie przestrzeń biurowa w stolicy zajmuje aktualnie 6,2 mln mkw. Choć w budowie pozostaje 240 tys. mkw., to zarówno w tym roku, jak i w kolejnym, powierzchnia oddana do użytku wyniesie po ok. 50-70 tys. mkw. Od początku tego roku na rynku pojawiły się cztery nowe projekty o łącznej powierzchni 20,2 tys. mkw.  

– Zauważalne odbicie podaży będzie widoczne w 2025 i 2026 roku. Jednak wciąż nie będą to poziomy, do których przyzwyczaił nas rynek w ostatniej dekadzie. Co roku przybywać będzie po ok. 120-150 tys. mkw., czyli połowa tego, czego doświadczała Warszawa w ostatnim dziesięcioleciu – podsumowuje Katarzyna Gajewska.

 

O CBRE

CBRE Group, Inc. (NYSE: CBRE), spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Los Angeles, jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjną (na podstawie przychodów z 2019 r.). Firma zatrudnia ponad 100 000 pracowników (nie wliczając podmiotów stowarzyszonych i partnerskich) i obsługuje inwestorów i najemców nieruchomości za pośrednictwem ponad 530 biur na całym świecie. CBRE oferuje szeroki zakres zintegrowanych usług, doradztwo strategiczne w zakresie inwestycji i wynajmu, usługi korporacyjne, usługi zarządzania nieruchomościami oraz projektami, administrację firm, bankowość hipoteczną, wyceny, usługi deweloperskie, usługi zarządzania inwestycjami oraz usługi konsultingowe i analityczne. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.cbre.pl.