Co oznacza bycie managerem?
Zostać managerem nie jest prosto – potrzeba do tego nie tylko odpowiedniego wykształcenia w danej dziedzinie, ale i dużej praktyki i umiejętności interpersonalnych. Sprawdzamy, co tak naprawdę oznacza bycie managerem i kto w praktyce może nim zostać.
Przede wszystkim odpowiedzialność
Manager to jedna z najwyżej postawiony, w hierarchii firmy, osób. W zależności od struktury organizacyjnej spółki manager może być szefem działu lub zespołu pracowników, a także kimś w rodzaju dyrektora filii. Zawsze jednak jest to osoba, które ma pod sobą pracowników, a zatem podwładnych. Odpowiada ona za poprawne funkcjonowanie powierzonego działu bądź też filii spółki. Wbrew pozorom na poprawne funkcjonowanie składa się bardzo wiele czynników, z których każdy jest tak samo istotny i w takim samym stopniu wpływa na dobre relacje, sumienne wypełnianie obowiązków i osiąganie zamierzonych celów. Bycie managerem oznacza więc przede wszystkim ogromną odpowiedzialność za zespół, powierzone mienie czy projekty. Manager dobiera osoby, z którymi współpracuje. Pracownicy danego działu muszą spełniać stawiane im wymogi merytoryczne dotyczące wykształcenia czy praktyki zawodowej, ale również umieć nawiązać odpowiednie relacje z przełożonym. Manager już na etapie rekrutacji pracowników musi umieć znaleźć takich, z których chce zbudować swój zespół. Do tego potrzebne są umiejętności interpersonalne, które manager niejako musi posiadać już od urodzenia, gdyż nie można się ich tak po prostu nauczyć.
Manager – zarządca
Osoba, która pełni kontrolę nad pracownikami, ale i całym powierzonym projektem lub procesem, to właśnie manager. Zarządza on przede wszystkim czasem swoich podwładnych w kontekście czasu pracy – to manager dzieli obowiązki pomiędzy pracowników, dlatego musi on doskonale znać się na rzeczach, które oni sami na co dzień wykonują. Manager nie może żadnego pracownika przeciążyć, tak aby mógł on jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki. Co więcej, manager powinien zawsze służyć pomocą – dzielenie się wiedzą i doświadczeniem to ważne zadanie managera. Zarządza on także całym procesem czy też projektem od początku do końca, zatem dokładnie planuje wszelkie działania. Czasami konieczne jest stworzenie sekwencji wraz z wyznaczeniem terminów zakończenia niektórych części projektu, tak aby spokojnie ze wszystkim zdążyć. Manager musi również umieć jasno określić zasady współpracy i sumiennie je egzekwować.
Wsparcie i innowacje
Dobry manager musi iść z duchem czasu i być otwartym na nowe technologie i nowoczesne rozwiązania. Bez tego firma, którą zarządza, będzie stała w miejscu, zamiast się rozwijać. Otwarty umysł pozwala również analizować wszelkie problemy, z którymi przychodzą pracownicy. Manager jest więc także osobą, która umie rozmawiać z ludźmi – pracownikami, kontrahentami czy przełożonymi. Umiejętność chłodnego analizowania faktów, lecz z drugiej strony ciepłego podejścia do osób, które przychodzą z problemami, to trudna, ale bardzo ważna rzecz w zawodzie managera zespołu czy też całej filii.