BiznesGospodarka

Co to jest zarządzanie infrastrukturą?

city
W Polsce pojęcie zarządzanie infrastrukturą (Facility Menagement, FM) jest obecnie bardzo popularne. Należy do jednych z najważniejszych sektorów biznesu i szybko wkracza również w pole zarządzania nieruchomościami. Wiele również firm pomału zaczyna sobie uświadamiać, że FM ma potencjał oszczędności oraz bezpieczeństwa. Czym jest zarządzanie infrastrukturą i co wchodzi w jego zakres, dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Czym jest Facility Management?

To pojęcie, choć wydaje nam się dosyć obce, to wcale takie nie jest. FM jest ściśle związany z branżą budowalną. Zajmuje się zastosowaniem technologii informacyjnych w efektywnym wspieraniu zarządzaniem firm zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych. Wspieranie zaczyna się już od momentu planowania całej inwestycji, poprzez całą jej realizację, kończąc na samej obsłudze nieruchomości i wszelkich wprowadzanych modernizacjach. Zastosowanie tej profesji ma przede wszystkim na celu znacznie sprawniejsze i oszczędniejsze użytkowanie samej nieruchomości. Inaczej mówiąc, FM jest pojęciem związanym z kompleksową obsługą techniczną obiektów.

Dowiedz się więcej na temat Zarządzanie infrastrukturą

 

Co wchodzi w zakres działań FM?

Zarządzanie nieruchomościami jest to cały sektor, który produkuje oraz udostępnia pewnego rodzaju udogodnienia. Na rynku polskim jest obecnie wiele firmy trudniących się Facility Management. Oferują one:

  • Utrzymanie czystości budynku oraz poza nim,
  • Zarządzanie umowami najmu w tym również aneksowanie umów, obsługą rotacji najmu oraz budżetowanie,
  • Aktywne zarządzenie najmem i utrzymanie bieżącej relacji z najemcami,
  • Reprezentacje samego właściciela w zakresie otrzymanych pełnomocnictw,
  • Aranżację pomieszczeń i stanowisk pracy,
  • Obsługę techniczną całej nieruchomości,
  • Prowadzenie księgowości,
  • Doradztwo biznesowe.

Generalnie rzecz ujmując profesja ta jest odpowiedzialna za wyłapywanie wszelkich błędów oraz wprowadzenie odpowiednich rozwiązań. Często jest to wymiana części instalacji w całym budynku. Firmy świadczące ten rodzaj usługi mogą bezpośrednio zająć się na przykład serwisem automatyki budynkowej BMS, który polega na usunięciu usterek związanych właśnie z tym systemem czy serwisem systemu HVAC polegający na instalacji klimatyzacji, wentylacji oraz ogrzewania.

Jeżeli firma, więc chce zaoszczędzić przede wszystkim czas oraz pieniądze powinna już na wczesnym etapie inwestycji pomyśleć o tego typu usługach.

 

Czy Facility Management ma praktyczne zastosowanie w firmie?

Obecnie na rynku zauważa się spieranie dwóch przeciwstawnych do siebie tendencji. Jedna z nich odpowiedzialna jest za szybkie dążenie do standaryzacji metod zarządzania, systemów informacyjnych czy działalności zawodowej. Druga jest ukierunkowana na nowoczesne podejście do z zarządzania nieruchomościami. Facility Management odpowiedzialny jest za połączenie tych dwóch spraw. Wszystko to ma integrować różne dziedziny wiedzy i technologii, aby gospodarka funkcjonowała efektywniej. Nie jest to jednak takie proste, bo biznes opiera się często na stosunkach dyplomatycznych również z przedstawicielami firm z innych krajów. Sam język jest często przeszkodą w ujednolicaniu różnych zagadnień (np. nieruchomości). Kiedy stajemy przed koniecznością zintegrowania wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin, fakty dowiodły, że w różnych dziedzinach istnieją różne zwyczaje i koncepcje językowe. Tu z pomocą właśnie przechodzi odpowiednie zarządzanie nieruchomością, które to ułatwi między innymi podejmowanie odpowiednich decyzji biznesowych.

Zarządzanie obiektem powinno być niezbędnym elementem, który powinien zostać już zainwestowany w fazie projektowania lub planowany do zakupu z rynku wtórnego. Pozwala to na przewidywanie kosztów wdrożenia i utrzymania, a przy udziale doświadczonej kadry w branży można bardzo dokładnie określić wzrost lub spadek wartości inwestycji w czasie. Usługi FM zapewniają również skuteczne i optymalne planowanie, takie jak drogi pożarowe, pobliskie zazielenienie i instalacje elektryczne. Zwykle obejmuje również bieżące naprawy i konserwację. Oznacza to, że niemal wszystkie kwestie techniczne związane z zarządzaniem budynkiem przekazywane są ekspertom, co w znacznym stopniu sprzyja rozpoczęciu inwestycji w nieruchomości, kompleksowej obsłudze oraz bezpiecznej i rzetelnej sprzedaży w przyszłości.

 

Światowej klasy systemy wspomagające utrzymanie ruchu i zarządzanie majątkiem.

Zobacz nasze wszystkie produkty: Eurotronic.net.pl