Pozostałe

Coraz więcej studentów wybiera największe miasta.

W latach 2005-2020 liczba studentów w Polsce zmalała o niemal 40 proc. Miało to istotny wpływ na popyt w sektorze szkolnictwa wyższego oraz najmu mieszkań. Zgodnie z prognozami, etap dynamicznych spadków został już zakończony, a w najbliższych latach będziemy mieli do czynienia ze względną stabilizacją liczby studentów. Eksperci CBRE wskazują, że młodzież z całej Polski będą przyciągać zwłaszcza uniwersytety w największych miastach o ugruntowanej pozycji. Spowoduje to wewnętrzne migracje i rosnące zapotrzebowanie na mieszkania studenckie i akademiki.


Zmiany demograficzne, z którymi mamy aktualnie do czynienia, wpływają na bardzo wiele obszarów. Spadająca w ostatnich latach, a teraz będąca we względnej stabilizacji, liczba studentów powoduje, że zmienia się m.in. zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem czy akademiki. W przypadku tych drugich popyt jest tym większy, że nadal jest ich zdecydowanie za mało. W roku akademickim 2020-2021 studiowało w Polsce 1,215 mln osób. Dla młodych ludzi głównymi ośrodkami akademickimi są Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Łódź, Lublin i Katowice. W tych miastach dostępnych jest 81,8 tys. miejsc w akademikach, co oznacza, że mniej niż co dziesiąty student może liczyć na taką opcję zakwaterowania mówi Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w CBRE.

 

Liczba studentów w Polsce

W latach 2005-2020 liczba osób w wieku studenckim zmalała w Polsce o 39,6 proc. Zgodnie z prognozami, etap dynamicznych spadków został już zakończony, a w najbliższych latach będziemy mieli do czynienia z względną stabilizacją. Przewiduje się nawet, że populacja 18-latków, a więc osób wkrótce zasilających grupę studentów, wzrośnie o 11 proc. w latach 2020-2030. Oznacza to, że w 2030 roku w Polsce będzie żyło prawie 39 tys. więcej 18-latków niż w 2020 roku. Jednak już w 2040 roku liczba ta wróci niemal do wyjściowego poziomu z 2020 roku.

Patrząc na liczbę studentów w Polsce nie można pominąć stałego i niezahamowanego nawet przez pandemię, wzrostu liczby studentów zagranicznych na polskich uczelniach. W 2022 roku studiowało ich w Polsce ponad 89 tys. W ogólnej liczbie studentów ich udział dotychczas nie przekraczał 8 proc., ale grupa ta ma duże znaczenie dla uczelni wyższych.

 

Rośnie zapotrzebowanie na dobrej jakości akademiki

Zmiany w liczbie młodzieży w wieku studenckim będą nierównomiernie rozłożone. W 2040 roku  osoby w wieku 20-24 lata będą miały największy udział w lokalizacjach oddalonych od głównych ośrodków  akademickich. Niemniej, prognozy wskazują, że uniwersytety o ugruntowanej pozycji, które znajdują się w największych miastach, będą nadal przyciągać młodzież z całej Polski. Spowoduje to wewnętrzne migracje i rosnące zapotrzebowanie na mieszkania studenckie i akademiki.  

Liczba studentów pozostanie znacznie poniżej historycznego maksimum, ale za to ich wymagania co do jakości zakwaterowania będą systematycznie rosły. W sektorze prywatnych akademików istotnym źródłem popytu pozostaną  studenci zagraniczni, choć oczekiwana jest również popularyzacja tego segmentu wśród studentów krajowych podsumowuje Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w CBRE.

 

O CBRE

CBRE Group, Inc. (NYSE: CBRE), spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Los Angeles, jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjną (na podstawie przychodów z 2019 r.). Firma zatrudnia ponad 100 000 pracowników (nie wliczając podmiotów stowarzyszonych i partnerskich) i obsługuje inwestorów i najemców nieruchomości za pośrednictwem ponad 530 biur na całym świecie. CBRE oferuje szeroki zakres zintegrowanych usług, doradztwo strategiczne w zakresie inwestycji i wynajmu, usługi korporacyjne, usługi zarządzania nieruchomościami oraz projektami, administrację firm, bankowość hipoteczną, wyceny, usługi deweloperskie, usługi zarządzania inwestycjami oraz usługi konsultingowe i analityczne. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.cbre.pl.