InneWiadomości

Czerpanie zysków z oszustw romantycznych – Nigeryjski oszust skazany na 10 lat

Obywatel Nigerii spędzi następną dekadę za kratkami za pranie pieniędzy pochodzących z oszustw internetowych – głównie oszustw związanych z romansami. Z dokumentów sądowych wynika, że ​​33-letni Olugbenga Lawal mieszkający w Indianapolis w stanie Indiana współpracował z międzynarodową siatką przestępczą z siedzibą w Nigerii, która za pomocą wyrafinowanych sztuczek internetowych oszukała osoby i firmy w całych Stanach Zjednoczonych na wielomilionowe kwoty.


Romantyczni oszuści znów w natarciu

Organizacja dopuściła się nadużyć w zakresie służbowych wiadomości e-mail i oszustw typu catphishing, często manipulując starszymi ofiarami, aby wysłały pieniądze po nawiązaniu z nimi romantycznych relacji.

„Następnie Lawal wyprał miliony dolarów dochodów pochodzących z oszustw” – podaje Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

Lawal korzystał z wielu kont bankowych w różnych instytucjach finansowych w celu prania zysków organizacji przestępczej. Z dokumentów sądowych wynika, że ​​śledczy namierzyli fundusze, które zostały oszukane w Internecie przez członków gangu.

Konta kontrolowane przez Lawala – otwarte w jego imieniu lub w imieniu jego podmiotu gospodarczego, Luxe Logistics LLC – otrzymały depozyty o wartości co najmniej 3,6 mln dolarów w okresie od stycznia 2019 r. do maja 2020 r.

Lawal prał także pieniądze, wymieniając dolary na nairy, walutę nigeryjską. Wspierał misję swoich pracodawców, przeprowadzając transakcje importowo-eksportowe obejmujące wysyłkę samochodów do Nigerii, prowadząc jednocześnie działalność związaną z wymianą walut, aby ułatwić repatriację dochodów organizacji pochodzących z oszustw z powrotem do Nigerii.

Na podstawie dowodów przedstawionych przez śledczych FBI Lawal został skazany na 10 lat i jeden miesiąc więzienia oraz nakazano mu zapłacić ponad 1,46 miliona dolarów tytułem zadośćuczynienia.

 

Oszustwa romantyczne – globalny problem

Choć zyski wygenerowane przez zespół współpracujący z Lawalem mogą wydawać się oszałamiające, gang był tylko małą częścią lukratywnego światowego przemysłu. Jak wynika z raportu opublikowanego w zeszłym roku przez Federalną Komisję Handlu, oszuści zajmujący się catphishingiem zarobili w 2022 roku aż 1,3 miliarda dolarów.

W grudniu 2023 r. Interpol aresztował 3500 cyberprzestępców i przejął wpływy z cyberprzestępczości o wartości 300 mln dolarów, z których większość pochodziła z oszustw romantycznych.

„Catphishing, czyli oszustwa romantyczne wciąż stanowią poważne zagrożenie dla wielu internautów. Dlatego pamiętajmy o to, aby zadbać o odpowiednią edukację naszych członków rodziny, którzy z powodu samotności, mogą stać się łatwymi celami dla oszustów. Ponadto warto także zabezpieczyć swoje wszystkie urządzenia za pomocą skutecznego systemu antywirusowego, dzięki któremu będziemy mogli ochronić się przed większością oszustw internetowych związanych z phishingiem” – mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.