BiznesGospodarka

Czy wynajem długoterminowy się opłaca

wynajem
Słyszałeś o wynajmie długoterminowym jako alternatywie dla leasingu? Zastanawiasz się czy ma to sens i jak bardzo jest opłacalne. Czym właściwie jest ów słynny wynajem długoterminowy, o którym tak wiele się mówi? Postaramy się odpowiedzieć na to, oraz na wiele innych pytań. Wynajem długoterminowy jest formą korzystania z wypożyczonego samochodu w zewnętrznej firmie. O ile większości z nas znane są wypożyczalnie wynajmujące samochody na kilka dni, a czasem i kilka miesięcy, wynajem długoterminowy to umowa na kilka lat. Jakie ma korzyści przewyższające leasing?

 

 

Nie martwisz się o nic co związane z samochodem

Kiedy bierzesz samochód w leasingu, musisz dbać o niego jak właściciel. Pamiętać o ubezpieczeniu, zbliżających się przeglądach i naprawach. Kiedy decydujesz się na wynajem długoterminowy nie musisz się tym przejmować. Wszystkie te formalności pozostają po stronie jego właściciela, czy wypożyczalni. Jak to się przedstawia pod względem finansowym? Przede wszystkim wszelkie opłaty zostają wliczone do miesięcznej kwoty najmu samochodu. Mieszczą się w niej opłaty za przeglądy, serwis, naprawy, ubezpieczenia. Pod względem podatkowym jest to duże ułatwienie dla osób zajmujących się fakturami. Księgują miesięcznie tylko jedną fakturę zamiast kilku lub kilkunastu różnych.

 

Wynajem długoterminowy a finanse

Czy finansowo wyjdziemy na plus w porównaniu z leasingiem lub zakupem samochodu na raty? Nie ma to na to jednoznacznej odpowiedzi – wiele zależy bowiem od tego, na jakich warunkach zostanie podpisana umowa na wynajem długoterminowy. Analizując jednak różnego rodzaju oferty, można odnieść wrażenie że i wynajem i leasing są na podobnym poziomie korzyści finansowych, przy czym wynajem długoterminowy to znacznie prostsza i szybsza ścieżka do nowego samochodu niż przy leasingu. Czy w wynajmie także trzeba wnosić wkład własny, nazywaną również opłatą inicjacyjną? Tak. Jest to konieczne aby umowa mogła być zawarta. Potrzebujesz zmienić firmowe auto, ale obawiasz się że zatoru płatnicze nie pozwolą ci zrealizować planów? Spokojnie – od czego jest chwilówka bez BIK, która do takich rzeczy została stworzona!