Pozostałe

Dzięki Fundacji Świętego Mikołaja jednym gestem można wesprzeć kilka działań dobroczynnych

Fundacja Świętego Mikołaja wspólnie z marką Ubrania do Oddania zorganizowała zbiórkę ubrań, która ma na celu wsparcie podopiecznych fundacji. Teraz jednym gestem można czynić dobro w dwóch obszarach, wspierając potrzebujące dzieci i środowisko.


Fundacja Świętego Mikołaja dołączyła do platformy https://mikolaj.org.pl/ubrania-do-oddania/. Ubrania do Oddania to inicjatywa, która umożliwia przekazanie swoich ubrań na szczytny cel. Oddać można każdą odzież zarówno damską, męską jak i dziecięcą, o ile tylko jest w dobrym stanie i nadaje się do ponownego użycia. Przekazanie zbędnych rzeczy to nie tylko gest chroniący środowisko naturalne, lecz także okazja do spełnienia dobrego uczynku.

Dzięki przyłączeniu się do wsparcia akcji można pomóc w ufundowaniu stypendiów dla dzieci w zbliżającym się nowym roku szkolnym. Stypendium św. Mikołaja jest szansą dla uczennic i uczniów z niezamożnych rodzin, z małych miejscowości, którzy z powodów finansowych nie mogą pozwolić sobie na rozwijanie swoich zainteresowań i talentów. Stypendia otrzymują uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych przez cały rok szkolny i mogą je przeznaczyć na cele związane z edukacją.

Chcąc pomagać mądrze stawiamy na budowanie kultury solidarności w społecznościach lokalnych – dlatego program Stypendia św. Mikołaja prowadzony jest w ścisłej współpracy ze szkołami, które zaangażowane są w wybór stypendystów i prowadzenie zbiórek pieniędzy na stypendia. W ten sposób umacnia się tradycja pomagania sobie nawzajem, otaczania opieką potrzebujących, a program stypendialny zbudowany jest na zaufaniu społecznym.  – mówi Jola Górska z Fundacji Świętego Mikołaja.

Zbliża się nowy rok szkolny, tysiące uczniów przekroczą próg szkoły bez możliwości rozwijania swojego potencjału. Nasza wspólna akcja powstała po to, aby w miarę naszych możliwości zmniejszyć liczbę takich dzieci i pomóc im w rozwinięciu skrzydeł. Koniec wakacji niestety jest już bardzo blisko, ale to dobra okazja, by przy sezonowym przeglądzie szafy, przekazać do nas bezpłatnie ubrania, które stały się zbędne. Każdy 1 kg oddanych ubrań to 1 zł na wsparcie akcji. – mówi Marta Mercik, CSR Project Manager w Ubrania do Oddania.

W Polsce ponad 333 tysięcy dzieci żyje w skrajnym ubóstwie. Wśród nich jest wielu wybitnie zdolnych osób – przyszłych lekarzy, naukowców, pisarzy, tancerzy, piłkarzy, czy nauczycieli. 309 zł – tyle średnio miesięcznie polski rodzic wydaje na dodatkowe zajęcia edukacyjne dla jednego dziecka. Na poniesienie takich wydatków nie stać jednak wszystkich rodziców.  242 zł – tyle średnio miesięcznie brakuje niezamożnym rodzicom na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych jednego dziecka. Dlatego Stypendium św. Mikołaja wynosi średnio około 250 zł i dedykowane jest właśnie na rozwój i edukację.  

Zdecydowaliśmy się wziąć udział w tej akcji, żeby dać naszym sympatykom i darczyńcom kolejną możliwość wsparcia dzieci, którym pomagamy. Kilogram przekazanych ubrań to 1 złoty dla naszej fundacji. Około 250 złotych wynosi fundowane przez nas miesięczne Stypendium św. Mikołaja dla zdolnego dziecka z niezamożnej rodziny, więc każda złotówka ma dla nas ogromne znaczenie. Marzymy o tym, żeby w Polsce nie było ani jednego dziecka, które z powodu sytuacji finansowej nie może rozwijać swoich talentów. Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w akcji Ubrania do Oddania to  marzenie będzie bliższe spełnienia. – wyjaśnia Jola Górska z Fundacji Świętego Mikołaja.

Wystarczy zamówić bezpłatnego kuriera, który odbierze spakowane ubrania z domu lub nadać je w punktach i automatach paczkowych DPD Pickup za darmo. Ubrania, obuwie i dodatki, które trafią do Ubrania do Oddania zostaną wprowadzone do drugiego obiegu. Dodatkowo za każdy kilogram przekazanych rzeczy na konto fundacji trafią środki finansowe.

Najbardziej odpowiedzialna moda to ta, która jest już w naszych szafach. Kluczem do równoważenia swoich decyzji zakupowych jest świadome kupowanie, mądra pielęgnacja ubrań i przede wszystkim odpowiedzialne pozbywanie się tego, co nie jest już potrzebne.