BiznesNowe Technologie

Jak dobrze zaprojektować i zbudować formę wtryskową?

formę wtryskową
Projektowanie i budowa form wtryskowych to niełatwe zadanie dla niejednego konstruktora. Jeśli chcesz, aby Twoje produkty końcowe były dobrze wykonane musisz swoje zlecenie powierzyć rzetelnej firmie, która dobrze zaprojektuje sam detal, tak by uniknąć problemów związanych z całym procesem technologicznym podczas wtryskiwania detalu. Firma Pawform od 10 lat pracuje w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, dlatego warto zaufać takiej firma jak Pawform. Najlepiej, aby firma oferowała kompleksowe usługi oraz wsparcie, które jest połączone z wdrożeniem nowego wyrobu do produkcji.

 

 

 

 

 

W pierwszej kolejności zaczynamy od projektowania wyrobów, tzw wzornictwo przemysłowe, następnie konstruujemy formę wtryskową, wykonujemy prototypy, dodatkowo wykonujemy usługę symulacji wtrysku, i na koniec budujemy formę wtryskową. Ostatecznym i chyba jednym z kluczowych etapów jest wdrożenie tych produktów do produkcji. Firma Pawform oferuje cały taki zakres usług na każdym etapie produktu, począwszy od rozwoju a skończywszy na wdrożeniu wyrobu.

 

W temacie projektowania jak i konstrukcji detali, konstrukcji wyrobów z tworzyw sztucznych ważne jest bu firma, która się tego podejmuje świadczyła cały zakres takich usług. Zakres taki prac powinien obejmować  opracowanie założeń od strony wizualnej jak i funkcjonalnej, kluczowe jest przedstawienie pierwszych koncepcji wizualnych, co ważniejsze to konstrukcja mechaniczna, tzw. Utechnologicznienie wyrobu oraz wykonanie prototypów w tym przypadku w większości przypadków na drukarce 3D. Podsiadając prototypy jesteśmy w stanie sami przeprowadzić testy funkcjonalne, by przekonać się czy wykonany i zaprojektowany detal spełni oczekiwania klienta. Na tym etapie jesteśmy jeszcze w stanie wyeliminować zagrożenia, możemy je dostrzec na etapie projektu dzięki wykorzystaniu oprogramowania Moldex3D oraz wykonać prototypy. 

 

Kolejnym etapem jest konstrukcja formy wtryskowej, ten proces też realizujemy etapowo, projektujemy poszczególne części, które odpowiadają za części funkcjonalne formy, według określonej procedury. Dzięki temu, ze projekt prowadzimy etapowo, to zawsze jesteśmy w stanie kontrolować cały proces projektowy i sprawnie omawiać z klientem wszystkie  części składowe projektu. Prowadzenie procesu w sposób etapowy pozwala wyodrębnić pewne etapy:  Opracować założenia do konstrukcji a potem budowy formy wtryskowej, wykonać wstępną symulację wtrysku, przeprowadzić analizę DFM detalu.

 

W następnym korku, wykonujemy podział na elementy formujące, wykonujemy konstrukcję suwaków, konstrukcję wypychaczy skośnych oraz pozostałych elementów formujących. Następnie pojawia się zabudowa korpusu formy, przygotowanie koncepcji układu doprowadzenia tworzywa, koncepcja układu chłodzenia. Układ wypychania oraz w efekcie końcowym symulacja wtrysku. Ostatnim etapem jest przygotowanie konstrukcji elementów dodatkowych, lista materiałowa BOM. Wykonanie rysunków zarówno zestawieniowych jak i rysunków wykonawczych.

 

Takie kompleksowe usługi świadczy firma Pawform, działając jako narzędziownia. Projektowanie formy wraz z budową formy wtryskowej daje pewność klientowi, że na końcu otrzymamy produkt, którego oczekują.

 

Pawform Narzędziownia 

Konstrukcja form wtryskowych

Projektowanie wyrobów z tworzyw sztucznych

Symulacja wtrysku