Pozostałe

Jak oszczędzać na kosztach paliwa? – BlaBlaCar

Trzech na czterech kierowców chce zabrać do swego auta współpasażera, by oszczędzić na kosztach paliwa – wynika z najnowszego badania BlaBlaCar. Tylko 10 proc. ankietowanych nie zamierza ograniczać wydatków.


Przez ostatni miesiąc paliwo zdrożało o ponad 10 proc. Dlatego BlaBlaCar przeprowadził badanie, w którym zapytał kierowców, jak radzą sobie z szybko rosnącymi cenami na stacjach benzynowych.

Wzrost cen paliwa ma bardzo duży wpływ na decyzje dotyczące podróżowania samochodem – tak stwierdziło ponad 40 proc. badanych. Jeśli dodamy do tego ponad 30 proc. deklarujących „umiarkowany” wpływ, okazuje się, że wyższa cena paliwa zmienia zachowania blisko ¾ kierowców.

 

Pomysły na oszczędzanie
Mamy wiele sposobów oszczędzania na paliwie – wynika z badania – ale najbardziej popularnym jest dzielenie się przejazdem z innymi, czyli zabieranie współpasażerów. Taką opcję wybiera prawie 70 proc. badanych.

 

– Obserwujemy wyraźną korelację poziomu cen paliw z ruchem na naszej platformie – mówi Olgierd Szyłejko, Country Manager BlaBlaCar w Polsce. – Gdy ceny na stacjach szybują, coraz większa grupa kierowców szuka współpasażerów, którzy zapełnią puste miejsca w ich samochodachW takich okresach grono pasażerów chętnych do wspólnego podróżowania może przebierać w ofertach tanich przejazdów – dodaje.

 

Inne sposoby kierowców na oszczędności to m.in. poszukiwanie stacji z tańszym paliwem (37 proc.), ograniczenie liczby przejazdów (34 proc.) oraz zastosowanie ekonomicznej techniki jazdy (33 proc.). Po ok. 10 proc. badanych albo planuje zakup bardziej ekonomicznego samochodu (np. elektrycznego), albo przeciwnie – w ogóle nie planuje oszczędności.

 

Okazuje się, że zabranie współpasażerów to realne oszczędności. Blisko 42 proc. badanych deklaruje, że na współdzielonych przejazdach oszczędza między 30 a 50 proc. kosztów paliwa. Oszczędności poniżej 30 proc. kosztów osiąga 33 proc. kierowców, zaś pomiędzy 50 a 70 proc. – niemal 20 proc. Co dwudziesty kierowca jest w stanie zaoszczędzić ponad 70 proc.! Jednocześnie więcej niż 80 proc. badanych deklaruje, że wyższe ceny paliwa przekładają się na wzrost ich miesięcznych wydatków.

 

Ceny paliwa szybują
Jak wynika z danych zebranych na portalu Autocentrum.pl przed 15 października średnia cena benzyny PB95 wynosiła 6,08 zł, zaś za litr oleju napędowego ON płaciliśmy średnio 6,16 zł. Po wyborach ceny paliw szybko zostały urealnione. W drugim tygodniu listopada średnie ceny wyniosły nawet 7,04 zł za litr benzyny i 6,72 zł za litr diesla. Oznacza to wzrost odpowiednio o 15 i 9 proc.!

 

Będzie jeszcze drożej. Jak szacują analitycy rynku paliw, w najbliższym czasie cena ON powinna się utrzymać, zaś cena benzyny może nieznacznie się obniżyć o kilka groszy. Prognozy długoterminowe są jednak pesymistyczne. Eksperci przewidują wzrost cen ropy na światowych giełdach. Do świąt Bożego Narodzenia cena baryłki ropy, a zatem również ceny na stacjach benzynowych w kraju, mogą wzrosnąć o kolejnych kilkanaście procent.

 

Nie jest więc zaskoczeniem, że zdecydowana większość badanych wskazuje oszczędność jako ważny powód współdzielenia przejazdów. Jako „główny” lub „bardzo ważny” powód wskazało ją w sumie 68 proc. badanych, a jako jeden z powodów – 25 proc.

 

Dobrze mieć współpasażera
Co ciekawe jednak, badanie BlaBlaCar pokazało, że dzielenie się przejazdem z innymi przynosi kierowcom nie tylko korzyści finansowe, ale i społeczne. Aż 64 proc. respondentów przyznało, że lubią towarzystwo podczas podróży i dlatego decydują się udostępniać miejsca w swoim aucie poprzez platformę. Dzięki temu mogą nawiązywać nowe znajomości, wymieniać się doświadczeniami i poglądami, a nawet poznać bratnie dusze. Dzielenie się przejazdem z innymi jest więc nie tylko sposobem na oszczędzanie na paliwie, ale i na spędzanie czasu w miłej atmosferze.

 

Wspólne podróżowanie ma pozytywny wpływ na środowisko i ruch drogowy. Niemal 30 proc. respondentów stwierdziło, że chcą przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 przez dzielenie przejazdów. Wielu zadeklarowało też, że zależy im na zmniejszeniu zakorkowania ulic. Dzięki temu kierowcy czują się odpowiedzialni za planetę i społeczeństwo, a także cieszą się płynniejszą i bezpieczniejszą jazdą. Dzielenie się przejazdem z innymi jest więc nie tylko sposobem na oszczędzanie na paliwie, ale i na poprawę jakości życia.

 

Badanie BlaBlaCar zostało przeprowadzone na bazie użytkowników platformy. W ankiecie wzięło udział 1774 kierowców, którzy oferują wspólne przejazdy poprzez BlaBlaCar. Ankieta składała się z 6 pytań (jednokrotnego i wielokrotnego wyboru).