InneWiadomości

Jak powstaje smog i jak go zmierzyć? (informacja prasowa)

Edukacyjna Sieć Antysmogowa w NASK na Pikniku Naukowym
Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

 

Już w najbliższą sobotę, 8 maja, wystartuje 24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczna edycja Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik odbędzie się online pod hasłem „Klimat i my”.

Państwowy Instytut Badawczy NASK zaprezentuje w Strefie Przyszłości Edukacyjną Sieć Antysmogową (ESA). Dla odwiedzających NASK, wspólnie z partnerami i w ramach projektu „ESA dla OSE”, przygotował aż trzy pokazy online zaplanowane na 8 maja:

  • 11:30 – „Co wisi w powietrzu?” – pokaz dla najmłodszych i rozmowa z ekspertem Piotrem Siergiejem
  • z Polskiego Alarmu Smogowego. Uczestnicy zobaczą m.in. doświadczenie, które pokazuje, jak powstaje smog.
  • 12:30 – „Jak działa miernik zanieczyszczenia powietrza?” – prezentacja budowy i zasad działania różnych rodzajów mierników powietrza. Eksperci opowiedzą m.in. o metodach pomiarowych.
  • 13:30 – „Czy na pewno nie palisz?” – eksperyment i wystąpienie prof. dr. hab. inż. Artura Badydy o wpływie smogu na nasze zdrowie.

– Powietrze nie zna granic, dlatego staramy się uświadamiać wszystkim, że smog to problem, który dotyczy każdego z nas. Przygotowaliśmy coś i dla najmłodszych, i dla starszych widzów. Będą eksperymenty, filmy
i spotkania z ekspertami. Chcemy Was zainspirować do wykonania swoich własnych doświadczeń w domach
i zachęcić do działań na rzecz czystego powietrza! 
– mówi Barbara Leśniczak, kierownik ESA.

Pokazy i prezentacje ESA będą dostępne bezpłatnie dla wszystkich chętnych na kanale NASK na YouTube.

Więcej informacji tutaj.


O NASK

NASK jest Państwowym Instytutem Badawczym nadzorowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Kluczowym polem aktywności NASK są działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa Internetu. Reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo sieci zajmuje się Centrum Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury, w którym działa zespół CERT Polska. Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa wyznaczyła NASK PIB rolę jednego z trzech CSIRT poziomu krajowego (CSIRT MON, CSIRT ABW, CSIRT NASK).
NASK prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie opracowywania rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych. Istotne miejsce zajmują badania dotyczące biometrycznych metod weryfikacji tożsamości w bezpieczeństwie usług. Jako operator telekomunikacyjny NASK oferuje innowacyjne rozwiązania teleinformatyczne dla klientów finansowych, biznesowych, administracji i nauki.
NASK prowadzi także Rejestr Domeny .pl, utrzymując ponad 2,5 mln domen na rzecz ponad 1 mln abonentów. Jest również członkiem CENTR – zrzeszenia rejestrów domen krajowych w Europie. Ściśle współpracuje z organizacją koordynującą funkcjonowanie światowego Internetu ICANN.
Ważną rolę pełni działalność edukacyjna i popularyzacja idei społeczeństwa informacyjnego. W Akademii NASK prowadzone są unikatowe szkolenia dla uczniów, nauczycieli, firm i instytucji ze szczególnym uwzględnieniem tematyki ICT oraz bezpieczeństwa w sieci. Od lat realizowany jest program Komisji Europejskiej Safer Internet, promujący bezpieczne korzystanie z nowych technologii i Internetu wśród dzieci i młodzieży. Badaniem społecznych aspektów Internetu i nowych technologii zajmuje się Zespół Badań Rynku i Opinii ThinkStat.
NASK jest operatorem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), odpowiedzialnym za jej uruchomienie i utrzymanie. OSE to program publicznej sieci telekomunikacyjnej, dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego Internetu, zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. NASK poza dostarczeniem szkołom usług dostępu do Internetu, zapewnia system bezpieczeństwa oraz treści edukacyjne, w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych. W ramach OSE działa projekt Edukacyjna Sieć Antysmogowa – program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Kursy e-learningowe z m.in. cyberbezpieczeństwa, ICT i sztucznej inteligencji uczniom i nauczycielom oferuje OSE IT-Szkoła.
W ramach instytutu funkcjonuje Zespół Dyżurnet.pl, który przyjmuje zgłoszenia, dotyczące nielegalnych treści w Internecie, przede wszystkim związanych z materiałami przedstawiającymi seksualne wykorzystywanie dzieci.