Pozostałe

Jaka lodówka? Krótki poradnik – na co zwrócić uwagę.

Lodówka to jedno z najważniejszych urządzeń w gospodarstwie domowym, a kupno lodówki to decyzja na przynajmniej kilka lat, warto więc dokonać świadomego wyboru. Powinieneś zwrócić uwagę na wiele aspektów, aby dobór właściwego urządzenia był dla Ciebie w pełni satysfakcjonujący. W końcu wybór nie ogranicza się tylko do decyzji, czy ma być to lodówka wolnostojąca, czy może lodówka do zabudowy. Istotnych czynników jest znacznie więcej!


Lodówka wolnostojąca? A może lodówka do zabudowy?

W pierwszej kolejności musisz określić, jakiego rodzaju urządzenie Cię interesuje. Czy ma być to lodówka wolnostojąca, czy może lodówka do zabudowy? Jeżeli wolnostojąca, to jaka? A może lodówka o dużej pojemności i o wielu funkcjonalnościach typu Multidoor lub Side by Side? Są to podstawowe kwestie, które musisz rozważyć, zanim kupisz lodówkę.

Różne wymiary i gabaryty i style

Gabaryty to kolejna kwestia, którą musisz wziąć pod uwagę, wybierając każdy sprzęt AGD, szczególnie taki jak lodówka, ponieważ wymiary chłodziarko-zamrażarek są bardzo zróżnicowane: mają różne szerokości, wysokości i głębokości. Wariantów jest bardzo wiele, dlatego przed podjęciem decyzji musisz precyzyjnie wymierzyć kuchnię i meble – szczególnie jeśli Twoim ostatecznym wyborem będzie lodówka do zabudowy czy model Kitchen Fit™ – lodówka wolnostojąca, którą możesz obudować meblami i zrównać z frontami kuchennymi. Ogromne możliwości aranżacji kuchni i personalizacji dają lodówki z linii Bespoke. Dzięki wymiennym panelom możesz dostosować lodówkę do swojej przestrzeni i Twoich potrzeb. Możesz zacząć od pojedynczego urządzenia, do którego w razie potrzeby dodasz kolejny moduł BESPOKE przy pomocy łącznika [1].

Zwróć uwagę na przydatne technologie

System No Frost to podstawa i technologia, którą posiadają wszystkie lodówki Samsung. Pozwala wyeliminować problem oblodzenia i zaszronienia produktów w lodówce. Nadmiar wilgoci jest przechwytywany i odparowywany poza urządzenie. Nie osadza się więc w jej wnętrzu, dzięki czemu nie trzeba jej rozmrażać, a produkty nie pokrywają się lodem, zawsze możemy wyciągnąć pojedyncze truskawki z zamrażarki do ulubionego koktajlu.

Pojemność lodówki odgrywa niebagatelną rolę nie tylko w przypadku wielodzietnych rodzin. Wiele z nas kupuje jedzenie np. na 1-2 tygodnie. Alternatywą dla gabarytowych modeli jest lodówka z technologią Space Max™. Technologia Space Max™ w lodówkach Samsung zapewnia większą pojemność lodówki przy takich samych wymiarach zewnętrznych. Dzięki nowemu systemowi wydajnej izolacji ścianki urządzenia są cieńsze, co zapewnia więcej miejsca wewnątrz na produkty spożywcze. Wnętrze takiej lodówki daje nawet o 18 l więcej pojemności do dyspozycji [2].

Co więcej, lodówki Samsung posiadają Komorę Optimal Fresh +, którą można używać na dwa sposoby.
W trybie pojedynczym ustawiasz jedną, stałą temperaturę, ale możesz też wydzielić dwie strefy z różnym poziomem temperatur [3]. Nie wiesz, jak przechowywać surowe mięso w lodówce? W lewej części tej komory panuje niższa temperatura, która stwarza optymalne warunki właśnie dla mięsa, wędlin oraz ryb (np. świeżość łososia wydłużysz, ustawiając temperaturę -1°C). Prawa część z wyższą temperaturą będzie za to wręcz idealna na przechowywanie warzyw i owoców [4]. Na zewnętrznym panelu komory świeżości wybierzesz odpowiedni tryb, a wielkość stref łatwo dopasujesz za pomocą podziałki.

Lodówka, która oszczędza energię? To możliwe!

Lodówka to jedno z tych urządzeń, których nie możemy odłączyć od prądu. Samsung jednak wprowadził na rynek technologię, która umożliwia chłodzenie i oszczędzanie energii jednocześnie. Dzięki modułowi Wi-Fi oraz łączności z aplikacją SmartThings [5] teraz lodówki mogą oszczędzać do 15% zużycia energii. To tak jakby lodówka nawet przez 7 tygodni w roku nie zużywała prądu [6]! W trybie AI Energy Mode urządzenie uczy się wzorców użytkowania, tworząc algorytm AI, który optymalizuje prędkość kompresora oraz cykl rozmrażania. Lodówka zapamiętuje, jak często otwieramy lodówkę, kiedy wkładamy nowe produkty i dostosowuje pracę tak, aby oszczędzać energię elektryczną. Ponadto aplikacja SmartThings oblicza przewidywane opłaty i wysyła alerty, jeśli zużycie jest bliskie przekroczeniu założonego celu na dany miesiąc. Dzięki temu możemy na bieżąco monitorować, ile energii zużywamy, które urządzenie zużywa jej najwięcej i zmieniać nasze przyzwyczajenia. Jednym z nich może być zapominanie o zamykaniu lodówki, co powoduje duże straty energii. Dzięki aplikacji SmartThings – powiadomienie o otwartych drzwiach lodówki dostaniemy na nasz smartfon, smartwatch lub telewizor. Prosto, wygodnie i energooszczędnie.

Nie bez powodu lodówki Samsung to najczęściej kupowane lodówki w Polsce [7]. Sprawdź szczegóły na www.lodowki.samsung.pl.

 

*Dostępność kolorów na Samsung.com. Samsung nie gwarantuje dostępności wszystkich kolorów.

[1] Szczegóły na: https://www.samsung.com/pl/refrigerators/all-refrigerators/?pairing-kit

[2] Porównując model RB38T600ESA/EF do modelu z serii RB5000 RB37J5000SA/EF

[3] Ustawienia temperatur w strefach są zależne od ogólnych ustawień chłodziarki.

[4]  Przykładowe warunki dla temperatury chłodziarki 1°C. Temperatura w lewej strefie jest obniżona o 2°C względem tej ustawionej w całym urządzeniu.

[5] Aplikacja SmartThings jest dostępna na urządzeniach z systemem Android (wersja 8.0 lub wyższa) i iOS (wersja 13 lub wyższa). Wymagane połączenie Wi-Fi i posiadanie Samsung Account.

[6] Moduł wi-fi znajduje się w wybranych modelach.

[7] W segmencie lodówek; na podstawie raportów międzynarodowej firmy badawczej dotyczących sprzedaży detalicznej lodówek w Polsce w okresie 01.2007-03.2023 r. oraz badania Kantar Polska z 27.11.2020 r. przeprowadzonego na zlecenie Samsung