Pozostałe

Jaki prezent? Wrażenia zamiast przedmiotu. Wyniki badań.

Mikołajki to pierwsza grudniowa okazja, aby podarować bliskiej osobie upominek budujący świąteczną atmosferę. Wiele osób często zastanawia jaki prezent podarować. Niestandardową jego formą, zamiast materialnego prezentu może być zafundowanie bliskiej osobie jakieś atrakcji. Aż 65% respondentów badania „Święta marzeń według Polaków” uważa, że prezent w formie przeżycia mógłby spełnić jedno z ich marzeń.


 

Jak pokazują badania, tradycyjne prezenty w postaci przedmiotów materialnych dają tylko chwilową radość. Szybko przyzwyczajamy się do posiadania nowego nawet długo oczekiwanego przedmiotu. Jego obecność w krótkim czasie staje się dla nas czymś zupełnie normalnym. Prezenty oparte na emocjach i doświadczeniach potrafią zapewnić dłuższe uczucie szczęścia.

 

Komu chcemy podarować wymarzony upominek?

Jak pokazały wyniki badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń wymarzony prezent najbardziej chcemy podarować swoim dzieciom, jak uważa 26% respondentów. Na drugim miejscu wymieniamy najczęściej partnera lub partnerkę, jak twierdzi 26% respondentów. Zdaniem 19% ankietowanych są to rodzice. Dla 14% jest to przyjaciel lub przyjaciółka, a następnie dziadkowie.

 

Jakie cechy powinien mieć wymarzony prezent świąteczny?

Według 38% zapytanych Polaków wymarzony prezent powinien być przede wszystkim niespodzianką dla obdarowanej osoby. Zdaniem 26% respondentów kluczowe jest dopasowanie go do charakteru osoby, której chcemy ofiarować upominek. Według 23% ankietowanych wymarzony prezent powinien pozwolić na rozwój zainteresowań i pasji. Z kolei 13% twierdzi, że trafić w gust obdarowanej osoby.

 

Czy wiemy, o jakich upominkach marzą nasi bliscy?

Spośród 1317 Polaków zapytanych przez serwis Prezentmarzeń, aż 64% deklaruje, że wie, o jakich upominkach marzą ich bliscy. U 35% respondentów wiedza ta wynika z faktu, że zawsze dopytują o pragnienia i potrzeby związane z upominkami. Z kolei 21% twierdzi, że się domyśla jakie marzenia w tym obszarze mają ich bliscy. Natomiast 15% przyznaje otwarcie, że nie ma takiej wiedzy, więc się stresuje czy trafi z upominkiem w gust bliskiej osoby

 

Dlaczego w dzisiejszych czasach chcemy nadal obdarowywać się upominkami?

Według co trzeciego Polaka nadal chętnie obdarowujemy się prezentami, gdyż naszą główną motywacją jest chęć sprawienia bliskiej osobie radości. W opinii 28% to część świątecznej tradycji, którą chcemy pielęgnować. Według 21% respondentów obdarowywanie się upominkami to przede wszystkim miły gest ukazujący uczucia. Co piąty ankietowany uważa, że sami  chcemy poczuć się lepiej podarowując komuś upominek.

 

Ile z nas otrzymało już kiedykolwiek wymarzony świąteczny prezent?

Do otrzymania wymarzonego prezentu przyznaje się 69% respondentów badania. Z tej grupy aż 33% zdradza, że przydarzyło się im takie szczęście, ponieważ otwarcie poinformowali bliskich o swoich preferencjach upominkowych. Co trzeci Polak nie otrzymał jeszcze nigdy w życiu wymarzonego świątecznego prezentu, ale ciągle liczy, że tak się stanie.

 

badania

 

Badanie „Święta marzeń według Polaków” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1317 respondentów w formie ankiety online w listopadzie 2022.