Biznes

Nie trać czasu na samodzielne prowadzenie księgowości!

Zakładając własną firmę często szukamy miejsc na oszczędności. Zastanawiamy się co możemy zrobić samodzielnie, rozglądamy się za darmowymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Rozsądne podejście do finansów i unikanie zbędnej rozrzutności na pewno pomogą początkującym przedsiębiorcom. Są jednak działania, których naprawdę nie warto robić samodzielnie.

Jednym z nich jest księgowość. Można ją prowadzić samemu, ale w większości przypadków nie jest to rozwiązanie zalecane. Zanim właśnie w tej dziedzinie zaczniesz szukać oszczędności, zastanów się kilka razy czy to na pewno dobry pomysł.

Przede wszystkim co jak co, ale w Polsce prawo związane z podatkami i prawidłowym rozliczeniem finansów nie należy do najprostszych. Przepisy systematycznie się zmieniają, często konkretne sprawy mają różne interpretacje. Ktokolwiek zetknął się w praktyce z „Polskim Ładem” doskonale rozumie, że nie wszystko związane z księgowością jest proste, łatwe i klarowne.

Zabierając się za samodzielne prowadzenie księgowości musimy więc mieć świadomość, że to na nas spocznie obowiązek posiadania aktualnej wiedzy w tym temacie. Będziemy musieli poświęcić sporo swojego czasu, żeby nauczyć się obowiązujących przepisów, a później systematycznie aktualizować swoją wiedzę. Co bardzo ważne, to my w pełni odpowiemy przez odpowiednimi Urzędami za popełnione błędy.

Kiedy powierzymy księgowość biuru rachunkowemu, to na nich spocznie odpowiedzialność za prawidłowe rozliczenia. Księgowe i księgowi dbają też o to, aby być na bieżąco z obowiązującymi przepisami. Wszelkie wątpliwości będziemy mogli skonsultować ze specjalistami.

Księgowość prowadzona przez specjalistów to po prostu bardzo duża oszczędność czasu. Czasu, który będziemy mogli poświęcić na rozwijanie własnego biznesu. Dodatkowo przeniesienie na biuro rachunkowe odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenie finansów oszczędzi nam sporo stresu.

Warto też mieć świadomość, że zlecenie prowadzenia księgowości nie jest wcale tak kosztowną usługą jak możemy myśleć. Szczególnie w przypadku małych firm. Zanim podejmiemy decyzję o tym, żeby księgowość prowadzić samemu, spytajmy o cenę w paru biurach rachunkowych – zobaczycie, że można się pozytywnie zaskoczyć.

Artykuł opracowany razem z biurem rachunkowym Percentum z Bytomia.