Biznes

Niezastąpieni specjaliści IT – klucz do sukcesu

Dzisiejszy rynek pracy w branży IT jest miejscem dynamicznym i pełnym wyzwań. Nasz najnowszy Raport Specjalny “Niezastąpieni specjaliści IT – klucz do sukcesu współczesnych firm” omawia kluczowe kwestie związane z rekrutacją, podkreśla, że branża informatyczna wciąż rozwija się w zawrotnym tempie. Jednym z głównych wyzwań, z którymi borykają się pracodawcy na całym świecie, jest pozyskiwanie i utrzymanie utalentowanych specjalistów IT.


W dobie, gdy technologia odgrywa coraz większą rolę we wszystkich dziedzinach biznesu, znalezienie i zatrzymanie najlepszych umysłów stało się kluczowym celem. Nasz Raport ukazuje, że sukces przedsiębiorstwa w znacznej mierze zależy od zdolności do przyciągania i utrzymywania najlepszych kandydatów IT.

 

 

Niezwykle konkurencyjny rynek pracy w branży IT sprawia, że popyt na specjalistów znacznie przewyższa podaż. Dlatego przedsiębiorcy muszą zrozumieć i odpowiednio reagować na obecne trendy i oczekiwania specjalistów IT, aby pozostać konkurencyjnymi. Nasz raport wykazuje, że to nie tylko rekrutacja jest kluczowym elementem, ale również utrzymanie tych talentów.

 

 

W dzisiejszych czasach, aby budować stabilne i wydajne zespoły IT, pracodawcy muszą oferować nie tylko atrakcyjne warunki finansowe, ale także możliwości rozwoju zawodowego, elastyczne modele pracy oraz przyjazne środowisko pracy. Oferowanie takich korzyści pomaga zatrzymać cenne talenty, które stanowią podstawę innowacyjności i rozwoju przedsiębiorstwa.

 

 

Jak wynika z Raportu, w 2022 roku średnie zarobki seniorów przekroczyły kwotę 20 tys. zł, a w przypadku midów kształtowały się na poziomie ok. 14,5 tys. zł przy umowie o pracę oraz ok. 16,7 tys. zł. w ramach samozatrudnienia. Z kolei średnie zarobki juniorów nie przekraczały kwoty 10 tys. zł miesięcznie. W porównaniu z tym w pierwszej połowie 2023 roku zarobki w branży IT wzrosły 7 średnio o 13%, przy czym w zależności od stanowiska specjaliści mogli liczyć na wzrost wynagrodzeń od 3,7 do 38,46%. Co ważne, podwyżki zarobków dotyczyły niemalże wszystkich stanowisk poddanych analizie. Poza tym w 69% przypadków podwyżka wyniosła ponad 10%, a w około 14% stanowisk był to wzrost o ponad 20%. Z kolei największy wzrost wynagrodzeń dotyczył pracowników IT specjalizujących się w przetwarzaniu danych. Specjaliści z takich obszarów jak BI, Big Data czy Data Science mogli liczyć na podwyżki na poziomie średnio 22%, a pracownicy Big Data Developer, nawet ok. 40%

 

 

Nie tylko zarobki stanowią o tym, czy dany pracodawca będzie atrakcyjny dla kandydatów.  – W dzisiejszym świecie, gdzie technologia odgrywa dominującą rolę, specjaliści IT często pracują w dynamicznym i wymagającym środowisku. To sprawia, że znajdowanie odpowiedniej równowagi między pracą a życiem prywatnym staje się dla nich coraz ważniejsze, co wyraźnie widać w przeprowadzanych badaniach. Czy to powód do zmartwień dla pracodawców? Nie – zaznacza Natalia Wcześniak CEO & Co-Founder at Yard Corporate. – Work-life balance wpływa pozytywnie na efektywność i produktywność pracowników IT. Gdy mają możliwość odpoczynku i regeneracji, są bardziej skoncentrowani i gotowi do podejmowania wyzwań zawodowych. Zdrowa równowaga między pracą a życiem osobistym sprzyja również kreatywności i innowacyjności, które są niezbędne w branży IT.

 

 

Na rynku IT pojawia się coraz więcej ogłoszeń oferujących zatrudnienie właśnie w formie kontraktu B2B. Taka umowa daje pracownikom tak bardzo pożądaną dowolność w zakresie miejsca wykonywania pracy czy formy opodatkowania. Jednocześnie w ramach kontraktu B2B specjaliści mogą liczyć na różnego rodzaju benefity, tradycyjnie kojarzone z UoP, czyli abonamenty sportowe czy medyczne, a nawet płatne przerwy w świadczeniu usług. Jak wynika  z Raportu, najwięcej ogłoszeń dotyczy pracowników na stanowiska: Java Developer, Front End Developer (Java Script), DevOps Engineer oraz PHP Developer. Poza tym firmy zainteresowane są zatrudnianiem specjalistów w obszarze Cloud Engineer, Data Engineer, Data Scientist, czy też AI/ML Engineer.

 

 

Warto zaznaczyć , że Polscy specjaliści IT cieszą się renomą nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą. W branży IT w Polsce zatrudnionych jest ponad pół miliona osób, co przekłada się na wartość eksportu na poziomie około 10 mld euro. Do tego Polska jest uznawana za drugi najbardziej atrakcyjny rynek outsourcingu usług IT na świecie.

 

 

Polscy programiści – a przede wszystkim specjaliści chmurowi – uznawani są za jednych z najlepszych na świecie. Jesteśmy zatem dobrym miejscem dla rozwoju zagranicznych firm. Oznacza to, że inżynierowie IT będą poszukiwaniu na naszym rynku, a to przełoży się na zwiększoną ilość rekrutacji, co dla nas stanowi pozytywne prognozy. Dodatkowo warto podkreślić, że branża IT jest niezwykle dynamiczna – rozwój komputerów kwantowych czy sztucznej inteligencji będzie generować zapotrzebowanie na nowych specjalistówwyjaśnia Mikołaj Niewirowski Co-Founder at Yard Corporate. 

 

 

Rozwój i innowacyjność przedsiębiorstwa są w dużej mierze zależne od zdolności do budowania silnych zespołów IT. Wspólnie możemy osiągnąć sukces w dzisiejszym konkurencyjnym świecie IT.