Pozostałe

Współcześni ojcowie przyjmują model świadomego ojcostwa.

Jak wynika z przeprowadzonej sondy, aż 86% Polaków obchodzi Dzień Ojca. Współcześni ojcowie przyjmują model świadomego i odpowiedzialnego ojcostwa, ale od swoich partnerek potrzebują pomocy i zaangażowania w wychowanie. Co trzeci ojciec boi się, że nie podoła nowej roli.


Z badania „Jacy są współcześni ojcowie” przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń wynika, że 86% Polaków obchodzi Dzień Ojca. Mężczyźni na ojcostwo decydują się najczęściej pomiędzy 31. a 35. rokiem życia (28%), a także między 36. a 40. rokiem życia (25%).

Współcześni ojcowie przyjmują model świadomego i odpowiedzialnego ojcostwa (71%). Bardziej angażują się w wychowanie dzieci (33%), przejmują domowe obowiązki (29%) i dbają o zapewnienie poczucia bezpieczeństwa (27%). Z relacji z dzieckiem chcą czerpać przede wszystkim szczęście, radość i miłość (39%), poczucie dumy (29%) oraz spełnienie i satysfakcję (23%).

Charakterystyka współczesnego ojca

Współczesny tata powinien być przyjacielski i rozrywkowy (31%), empatyczny i wspierający (27%), edukujący i życiowy (22%). Najmniej osób wskazało na cechy takie jak wymagający i silny (20%). Czas wolny spędzają zazwyczaj realizując sportowe pasje (41%) lub z kolegami na męskich wypadach (23%). Coraz mniej osób relaksuje się przed telewizorem lub komputerem (12%).

Z okazji Dnia Ojca najczęściej wręczamy drobny upominek (36%), spędzamy dzień z tatą na męskich rozrywkach (31%) albo świętujemy rodzinnie (28%). Z męskich rozrywek najchętniej wybierane są rajdowe emocje, takie jak jazda offroad lub samochodem wyścigowym (37%), oraz ekstremalne doznania, jak skok na bungee (33%). Popularne są również wodne szaleństwa, takie jak rejs łodzią motorową czy nurkowanie (14%). Na prezent z okazji Dnia Ojca prawie połowa ankietowanych wydaje pomiędzy 200 a 300 zł.

Wsparcie i oczekiwania wobec partnerek

Współcześni ojcowie oczekują od swoich partnerek przede wszystkim czułości i empatii (36%) oraz wsparcia i partnerstwa (32%). Ważna jest również odpowiedzialność i zaradność (17%), a także siła i determinacja (15%). Od matek swoich dzieci potrzebują pomocy i zaangażowania w świadome wychowanie (37%) oraz współdzielenia obowiązków (35%). Ważne są także wskazówki w opiece nad dzieckiem (17%) i edukacja w zakresie nowych metod wychowawczych (11%). Co trzeci ojciec boi się, że nie podoła nowej roli (35%), ponieważ chce również zapewnić utrzymanie rodziny (27%). Mogą czuć się słabi, zmęczeni i bez wiedzy (21%).

Dzień Ojca na świecie

Dzień Ojca to święto obchodzone na całym świecie, mające na celu uhonorowanie ojców i ich roli w rodzinie oraz społeczeństwie. Data obchodów Dnia Ojca różni się w zależności od kraju. W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, Dzień Ojca obchodzony jest w trzecią niedzielę czerwca. W Polsce Dzień Ojca przypada na 23 czerwca.

Podsumowanie badania

Badanie „Jacy są współcześni ojcowie” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 527 respondentów w formie ankiety online i w punktach stacjonarnych w czerwcu 2024 roku. Wyniki pokazują, że współcześni ojcowie przyjmują model świadomego i odpowiedzialnego ojcostwa, z większym zaangażowaniem w wychowanie dzieci i przejmowaniem domowych obowiązków. Dzień Ojca jest ważnym dniem dla Polaków, obchodzonym przez większość z nich. Współcześni ojcowie oczekują wsparcia i zaangażowania od swoich partnerek oraz mają obawy co do swojej roli, ale czerpią również radość, dumę i satysfakcję z relacji z dziećmi.