Pozostałe

Postanowienia noworoczne: jak zachować motywację?

Tym razem to zadziała – można by pomyśleć, że 86% ludzi podejmuje postanowienia noworoczne. Zgadza się. Bo chociaż statystyki są dość przygnębiające – rezygnujemy z 90% naszych celów na nowy rok, większość z nas rezygnuje ze zmian po pierwszym miesiącu – jeśli potraktujesz swoje plany poważnie, w tym roku naprawdę to da się zrobić. Nowy karnet na siłownię, a poprzedni miesiącami leżał w szufladzie, ostatni papieros czy decyzja, że spędzimy więcej czasu z rodziną – coś, co planujemy robić co roku. Czym różni się 1 stycznia od innych dni, które wielu uważa za najlepszy czas na zmianę czegoś? – Staramy się nadać sens różnym początkom, na przykład początek nowego roku. Często wierzymy, że wyjątkowy dzień wesprze nas w mobilizacji do realizacji naszych celów. Ta magiczna idea działa na niektórych, wkraczając w nowy rok, dając im energię, witalność i możliwość utrzymania motywacji do zmian.

W ramach takich przygotowań powinniśmy zaplanować kroki, jakie chcemy osiągnąć do rozwiązania. A także przeanalizować porażki, które do tej pory ponieśliśmy w terenie i zastanowić się, jakimi dysponujemy zasobami, realną możliwością osiągnięcia naszych celów. – Bardzo ważne jest, aby nie odwracać wzroku od poprzednich niepowodzeń, nie udawać, że ich nie ma, ale dobrze przemyśleć i uczyć się na ich podstawie. Potem zastanowić się, co może nas wesprzeć, czy mamy krewnych lub znajomych, którzy mogą nas wesprzeć, bo to też jest ważne – mówią psychologowie.

Wiele zależy też od naszych noworocznych postanowień.

 

Bądź mądry przy wprowadzaniu zmian noworocznych. Podziel osiąganie celów na etapy

Co możesz zrobić, aby uniknąć bycia jedną z większości osób, które porzucają twoje postanowienie? Psychologowie i trenerzy motywacji często mówią, że kluczem do sukcesu jest to, jak definiujemy nasze programy. Sugerują, że analiza SMART, koncepcja wyznaczania celów stosowana przez ekspertów od zarządzania, sprawdza się dobrze. Zgodnie z nią plan powinien być: S (specific) – specyficzny, M (measurable) – mierzalny, A (achievable) – osiągalny, R (relevant) – rzeczywisty i T (time-bound) – określony w czasie.

Po pierwsze, jasno określ swoje postanowienia noworoczne. Ogólne stwierdzenia typu „W tym roku będę lepszy” mogą utrudnić osiągnięcie tego celu. Łatwiej jest, jeśli dokładnie wiesz, co robić – na przykład „Będę ćwiczył we wtorek i czwartek”. Takie podejście oznacza również, że działania są nie tylko zaplanowane i podzielone na mniejsze etapy, ale także mierzalne. Właśnie zauważyliśmy, czy rzeczywiście poszliśmy na siłownię w ciągu ostatniego miesiąca. Jeśli pokonujemy mniejsze etapy, zyskujemy satysfakcję, pośrednictwo i zwiększamy motywację.

Niektórzy ludzie są mniej zdolni do opóźniania gratyfikacji, mają trudności z uzgodnieniem długoterminowych celów, ponieważ oczekują szybkich lub nawet natychmiastowych rezultatów, co często nie jest możliwe. Jednak okres utrzymywania może być stopniowo wydłużany. Nie obiecuj sobie od razu, że za pół roku nie będę jadła słodyczy, ale – jeśli to dla nas trudne – zdecyduj się na tydzień. Następnie dzień po dniu spokojnie wydłużaj ten czas. Teoria mini nawyków mówi, że zmiana jest wprowadzana niemal niezauważalnie, najlepiej w błahych okolicznościach, a potem szybciej wchodzi do naszego krwiobiegu.

Stopniowe wprowadzanie celów ma też tę zaletę, że po każdym zakończonym etapie odnotowujemy częściowy sukces. To wspaniałe, motywujące uczucie. – Gratulujmy sobie, doceniajmy się i udzielajmy sobie emocjonalnego wsparcia. To wewnętrzne zadowolenie jest lepsze niż na przykład dawanie sobie prezentów, które nie utrwalają nawyku. Gdybyśmy mieli dostosować nasze warunki do nagrody, musielibyśmy kupić coś za każdą niezjedzoną czekoladę. Nie w ten sposób. Psychologowie sugerują, że do zmian nawyków najlepiej podchodzić z myślą, że chcemy zmienić nasze życie.

Trzeba pamiętać, że cel musi być osiągalny. Zastanówmy się, jaka jest nasza sytuacja i czy faktycznie możemy ją osiągnąć, np. czy mamy na to czas. Jeśli postanowienia są zbyt odległe od rzeczywistości, zaczynamy wątpić w naszą skuteczność i zniechęcać się. Tego chcemy uniknąć.

 

Potraktuj swoją decyzję poważnie. możesz zrobić prawie wszystko

Porażka może się zdarzyć i musisz być tego świadomy, aby osiągnąć swoje cele bez względu na wszystko. Jedna porażka oczywiście nie oznacza, że nam się nie uda i wszystko przepadnie Warto się na to przygotować, jednak postaramy się jak najbardziej uniknąć tych drobnych niedogodności. Dzięki temu czujemy się szybciej, jeśli myślimy, że nic się nie dzieje. Zaczniemy rozluźniać granice, a odpuszczanie będzie coraz łatwiejsze. Z drugiej strony, jeśli zdamy sobie sprawę, że awarie będą się zdarzać, ale nie pozwalamy na nie za wszelką cenę i traktujemy je poważnie, nasze szanse są znacznie większe.

Jeśli często zdarza się nam porażka, psychologowie zalecają, abyśmy zastanowili się, czy stosujemy odpowiednią metodę realizacji planu i czy rzeczywiście chcemy się zmienić. Może ktoś nam to narzucił, albo sami z jakiegoś powodu zepsuliśmy? Ale kiedy poważnie traktujemy nasze noworoczne postanowienia i naprawdę chcemy je zrealizować, mamy wielką szansę na sukces. – Myślę, że jest bardzo niewiele rzeczy nieosiągalnych dla większości z nas, innych niż wtedy, gdy przerywają nam nieoczekiwanie tragiczne okoliczności życiowe. Każdy, czasem przy odpowiedniej pomocy, może osiągnąć życiowe cele, które sobie wyznaczył.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem ogólnotematycznym https://klasawwarszawie.waw.pl/