Ale jasne barwy, skuteczne w odbijaniu światła, są ważne z jeszcze jednego punktu widzenia. Chodzi o trwałość przegrody. Wyjaśnia to ekspert Commercecon. – Naturalną właściwością płyt warstwowych jest to, że ulegają one odkształceniom termicznym. Do największych zmian dochodzi zimą, kiedy występują największe amplitudy temperaturowe dzień/noc. Warto też zdawać sobie sprawę, że o tej porze roku promienie słoneczne padają głównie na elewację, nie na dach, jak ma to miejsce latem. Poza tym, na ściany mogą jeszcze padać promienie odbite od śniegu, co dodatkowo wzmaga jej nagrzewanie. Dochodzi wówczas do rozszerzenia materiałów, z jakich zbudowana jest ściana, a nocą, wraz ze spadkiem temperatury poniżej zera – dochodzi do ich szybkiego kurczenia się. Naprzemienność tego procesu niekorzystnie wpływa na okładzinę zewnętrzną, doprowadzając do jej krótszej żywotności.
Okna w halach przemysłowych – czy stanowią problem?
Odpowiednie oświetlenie, obok temperatury czy wilgotności, jest czynnikiem, który znacząco wpływa nakomfort pracy. Oczywiste jest, że najlepiej wprowadzić do wnętrza budynku światło naturalne – najbardziej korzystne i przyjazne dla człowieka. W halach przemysłowych możemy to zrobić na dwa sposoby: poprzez tradycyjne okna elewacyjne lub wykorzystując w tym celu świetliki dachowe. Jak jednak zauważa Beata Kwiecień, w przypadku szerokich hal zaprojektowanie okien na elewacji może okazać się rozwiązaniem mało wydajnym, ponieważ nie doświetlimy w ten sposób centralnej części budynku. – Poza tym, okna na ścianie mogą okazać się po prostu mało funkcjonalne, zwłaszcza wtedy, gdy przy ścianach planujemy rozmieszczenie maszyn czy innych urządzeń technicznych – dodaje.
Dlatego lepszym i znaczenie częściej spotykanym rozwiązaniem w wielkogabarytowych halach o przeznaczeniu produkcyjnym oraz logistycznym są świetliki dachowe – występujące najczęściej w postaci długich pasm świetlnych kalenicowych, połaciowych albo pojedynczych punktów. Wpuszczają do wnętrza dużo światła, a ich przewagą nad oknami na elewacji jest równomierne doświetlanie wnętrza hali. Co ważne, nowoczesne rozwiązania w zakresie konstrukcji świetlików dają możliwość zastosowania klap dymowych lub funkcji wietrzenia, zintegrowanej np. ze stacją pogodową. Warto jednak pamiętać, że korzyściom świetlnym wynikającym z montażu świetlików, mogą także towarzyszyć negatywne zjawiska. – Po pierwsze, o czym była już mowa, montaż świetlików może negatywnie wpływać na komfort termiczny w hali, doprowadzając do nadmiernego nagrzewania się posadzki, maszyn czy regałów. A po drugie, promienie słońca wpadające przez świetliki pod różnym kątem mogą w niekontrolowany sposób oślepiać pracowników, doprowadzając do niebezpiecznych sytuacji – wyjaśnia ekspert. Dlatego i one pokrywane są specjalnymi powłokami ochronnymi o wysokim współczynniku odbicia światła.
Rodzaje osłon okiennych w halach przemysłowych
Wiemy już, że okna na elewacji nie są popularnym rozwiązaniem w tradycyjnie rozumianych halach przemysłowych. Ale takie powoli przechodzą już do lamusa – ostatnie lata pokazują, że budownictwo przemysłowe bardzo szybko się zmienia. Obecnie, zarówno obiekty produkcyjne, jak i magazynowe, poza swoją podstawową funkcją, pełnią coraz częściej także rolę administracyjną i biznesową. Potrzebują zatem dużej, reprezentacyjnej powierzchni biurowej. Nowoczesnym halom coraz częściej towarzyszą więc wysokiej klasy biurowce, które niczym nie różnią się od tych zlokalizowanych w centrum miast. Cechą wspólną są m.in. dużych rozmiarów przeszklenia – niewątpliwie atrakcyjne wizualnie, za to wymagające odpowiednich osłon. Z jakich rozwiązań można skorzystać? Mogą to być tradycyjne żaluzje wewnętrzne poziome lub wertykalne, ale coraz częściej korzysta się z elementów montowanych na zewnątrz, takich jak rolety, zadaszenia czy łamacze światła – nie tylko skutecznie chronią przed słońcem, ale stanowią także ciekawy element architektoniczny elewacji budynku.
Na efektywność energetyczną budynku przemysłowego wpływ ma bardzo wiele czynników. Dlatego tak ważna jest ich dokładna analiza już na etapie procesu projektowania. Tylko w ten sposób możemy zapewnić niskie zapotrzebowanie na energię i tym samym, ograniczyć ślad węglowy w codziennej działalności.