BiznesNowe Technologie

PROfesjonalne rozwiązania do PROfesjonalnych zastosowań. Przegląd izolacji technicznych PAROC dla przemysłu

Ile elementów w instalacjach przemysłowych, tyle różnych potrzeb związanych z poprawną izolacją. Rurociągi, zawory czy zbiorniki magazynowe wymagają dopasowanych rozwiązań, które nie tylko zabezpieczą cenne wyposażenie przed korozją, lecz także zapewnią utrzymanie odpowiedniej temperatury procesów. PAROC jako czołowy europejski producent izolacji technicznych z wełny kamiennej, oferuje produkty o szerokich zastosowaniach w przemyśle.

 

Podstawą funkcjonowania każdego zakładu produkcyjnego czy energetycznego są bez wątpienia rurociągi. To one transportują ciecz czy gorącą parę, które są niezbędne z punktu widzenia konkretnych procesów przemysłowych. W przypadku rurociągów okrągłych, powszechnie zaleca się zastosowanie otulin izolacyjnych jako technologii zapewniającej najlepszą ochronę przed mostkami termicznymi.
Otuliny PAROC cechują się bardzo wysoką wytrzymałością na ściskanie, nie osiadają z czasem, a także bez problemu przenoszą ciężar okładziny metalowej. Dzięki tym właściwościom eliminują straty energii i mostki termiczne spowodowane przez dodatkowe konstrukcje wsporcze okładzin.   Minimalizują również ryzyko uszkodzeń spowodowanych mechanicznymi uderzeniami. Doboru konkretnych produktów i systemów dokonujemy odpowiednio do temperatury eksploatacyjnej przewodu.
Najpopularniejsze rozwiązanie – otulina PAROC Pro Section o gęstości nominalnej 100 kg/m3 sprawdza się przy zabezpieczaniu elementów o maksymalnej temperaturze 640°C. W przypadku temperatury roboczej 680°C warto sięgnąć po produkt o nieco wyższej gęstości – 140 kg/m3. Otulina ta może być stosowana także w roli pierwszej warstwy izolacji w układach wielowarstwowych. Jako alternatywę dla dwóch osobnych warstw można wykorzystać inny system: prefabrykowane, dwuwarstwowe otuliny PAROC Pro Section WR DL lub PAROC Pro Lock, które montujemy jako jeden produkt – szybciej i łatwiej.
CF-Fertilisers-1.jpg

Kolana rurociągów

A skoro już o łatwym montażu mowa, wykonawców izolacji powinien ucieszyć fakt, że nie muszą już docinać otulinę czy matę pod wymiar aby zaizolować nietypowy kształt przewodu. Z myślą o takich aplikacjach powstały gotowe, wykonane fabrycznie izolacje do kolan rurociągów.
W przypadku kolanek o średnich i małych średnicach, zagiętych pod kątem 45 i 90 stopni, rekomendowane jest użycie rozwiązania PAROC Pro Bend 100. Dla średnich i dużych kolan przemysłowych przewidziano produkty PAROC Pro Segment 100 a dla systemów jednowarstwowych oraz PAROC Pro Segment 100 DL dla układ składających się z dwóch warstw. Dedykowane rozwiązania systemowe z niepalnej wełny kamiennej dla kolan rurociągów posiadają dokładnie takie same właściwości mechaniczne, jak odpowiadające im otuliny dla elementów prostych.
Zarówno izolacje do odcinków prostych, jak i kolan rurociągowych PAROC dostępne są także w wersji przeznaczonej do zastosowań zewnętrznych. Otuliny PAROC Pro Section 140 Clad T i PAROC Pro Combi 140 Clad T, a także otulina kolankowa PAROC Pro Segment 140 Clad wyposażone są w specjalny, unikatowy na rynku typ pokrycia, na które składa się tkanina z włókien szklanych umieszczona od wewnętrznej strony oraz zewnętrzna warstwa zapewniająca podwyższoną odporność na działanie warunków atmosferycznych oraz promieniowaniu UV.
PAROC Pro Section - montaż otuliny (3).jpg

Zawory i kołnierze

Elementy armatury takie jak zawory i kołnierze rurociągowe, to na pierwszy rzut oka niepozorne fragmenty instalacji, które niestety mogą odpowiadać za ogromne straty energetyczne. Aby uniknąć niepotrzebnej ucieczki ciepła, zawory i kołnierze należy izolować termicznie za pomocą łatwo otwieranych osłon. Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie od środka wysoce odpornych mat z wełny kamiennej, które przykrywa się blaszanym płaszczem ze stali nierdzewnej. W charakterze izolacji termicznej oraz przeciwkondensacyjnej skrzynki zaworowej najlepiej sprawdzają się maty na siatce.
Przykładem takiego rozwiązania są maty PAROC Pro Wired Mat WR 680 AluCoat o gęstości 100 kg/m3, wyposażone w specjalne pokrycie z folii aluminiowej. Produkt jest bardzo elastyczny i łatwy w montażu, również na powierzchniach zaokrąglonych lub prostokątnych. Dzięki wyposażeniu wewnętrznej izolacji w specjalną okładzinę, obsługa i konserwacja jest prosta i nie generuje zabrudzeń – po zakończeniu prac można zamontować tę samą skrzynkę zaworową z jej izolacją z powrotem na swoim miejscu.
obiekt referencyjny Paroc - elektrociepłownia w Skövde (Szwecja) (1).jpg

Maszyny, urządzenia i zbiorniki przemysłowe

Odpowiedniej ochrony wymaga także wszelka aparatura przemysłowa przeznaczona do ogrzewania, schładzania, destylacji, rektyfikacji, suszenia, krystalizacji czy reakcji biochemicznych. Ponieważ maszyny i urządzenia przemysłowe mogą mieć mocno nieregularne kształty, zaleca się wykorzystanie elastycznych mat z wełny kamiennej do izolacji termicznej i akustycznej typu PAROC Pro Mat, dostępnych w gęstościach 80 i 100 kg/m3. Jeżeli mamy do czynienia z instalacją niskotemperaturową, z problemem kondensacji pomoże pokryta folią aluminiową mata PAROC Pro Mat AluCoat, której prostopadły układ włókien zapewnia ściślejsze przyleganie do izolowanej powierzchni.
TI11521m.jpg
Integralną częścią wielu procesów przemysłowych są także zbiorniki – to od nich w dużej mierze zależy, czy temperatura magazynowanego medium będzie odpowiadała założonym parametrom. Na dachach zbiorników przede wszystkim należy stosować sztywne płyty izolacyjne o dobrych właściwościach mechanicznych i termicznych. W zależności od wielkości planowanych obciążeń na dachu zbiornika, można sięgnąć po płyty PAROC Pro Roof Slab WR dostępne w wariancie wytrzymałości na ściskanie 20 kPa lub 50 kPa.
Ponieważ ściany zbiorników bywają bardzo wysokie, przy doborze izolacji należy zwrócić szczególną uwagę na gęstość płyt – tak, aby były one w stanie zapobiec tzw. efektowi komina, czyli przepływowi powietrza do góry. O ile ściany zbiorników niskotemperaturowych skutecznie zabezpieczymy elastycznymi płytami PAROC Pro Slab WR o gęstości 40 lub 60 kg/m3, to w przypadku zbiorników magazynujących substancje gorące, a także filtrów czy kanałów spalinowych, lepiej sprawdzi się wariant o wyższej gęstości (80 – 150 kg/m3).
Alternatywą dla płyt wysokotemperaturowych są maty na siatce do zastosowań przemysłowych. Niepalne, odporne na wysokie temperatury i korozję, jednostronnie obszyte ocynkowanym drutem stalowym maty PAROC Pro Wired Mat o gęstości sięgającej nawet 130 kg/m3, mogą być z powodzeniem stosowane do zabezpieczenia tak wymagających elementów, jak wymienniki ciepła czy kominy przemysłowe.
Cortus-Hoganas-35.jpg

Jak to wszystko policzyć?

Liczba elementów instalacji przemysłowych, które konstruktor i wykonawca izolacji muszą wziąć pod uwagę jest olbrzymia. W doborze odpowiedniego rozwiązania izolacyjnego z pomocą przychodzą profesjonalne narzędzia, takie jak aplikacja PAROC Calculus. Bazując na normie PN-EN ISO 12241, narzędzie pozwala m.in. określić wielkość strat ciepła z układu, temperaturę powierzchni, spadek temperatury czy punkt rosy w rurach, ciągach wentylacyjnych, zbiornikach przemysłowych, zaworach i kołnierzach.
Narzędzie dostępne jest bezpłatnie na stronie www.paroc.pl.