Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Edukacyjna Sieć Antysmogowa w NASK na Pikniku Naukowym
Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

 

Już w najbliższą sobotę, 8 maja, wystartuje 24. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczna edycja Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik odbędzie się online pod hasłem „Klimat i my”.

Państwowy Instytut Badawczy NASK zaprezentuje w Strefie Przyszłości Edukacyjną Sieć Antysmogową (ESA). Dla odwiedzających NASK, wspólnie z partnerami i w ramach projektu „ESA dla OSE”, przygotował aż trzy pokazy online zaplanowane na 8 maja:

  • 11:30 – „Co wisi w powietrzu?” – pokaz dla najmłodszych i rozmowa z ekspertem Piotrem Siergiejem
  • z Polskiego Alarmu Smogowego. Uczestnicy zobaczą m.in. doświadczenie, które pokazuje, jak powstaje smog.
  • 12:30 – „Jak działa miernik zanieczyszczenia powietrza?” – prezentacja budowy i zasad działania różnych rodzajów mierników powietrza. Eksperci opowiedzą m.in. o metodach pomiarowych.
  • 13:30 – „Czy na pewno nie palisz?” – eksperyment i wystąpienie prof. dr. hab. inż. Artura Badydy o wpływie smogu na nasze zdrowie.

– Powietrze nie zna granic, dlatego staramy się uświadamiać wszystkim, że smog to problem, który dotyczy każdego z nas. Przygotowaliśmy coś i dla najmłodszych, i dla starszych widzów. Będą eksperymenty, filmy
i spotkania z ekspertami. Chcemy Was zainspirować do wykonania swoich własnych doświadczeń w domach
i zachęcić do działań na rzecz czystego powietrza! 
– mówi Barbara Leśniczak, kierownik ESA.

Pokazy i prezentacje ESA będą dostępne bezpłatnie dla wszystkich chętnych na kanale NASK na YouTube.

Więcej informacji tutaj.


O NASK

NASK jest Państwowym Instytutem Badawczym nadzorowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Kluczowym polem aktywności NASK są działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa Internetu. Reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo sieci zajmuje się Centrum Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury, w którym działa zespół CERT Polska. Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa wyznaczyła NASK PIB rolę jednego z trzech CSIRT poziomu krajowego (CSIRT MON, CSIRT ABW, CSIRT NASK).
NASK prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie opracowywania rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych. Istotne miejsce zajmują badania dotyczące biometrycznych metod weryfikacji tożsamości w bezpieczeństwie usług. Jako operator telekomunikacyjny NASK oferuje innowacyjne rozwiązania teleinformatyczne dla klientów finansowych, biznesowych, administracji i nauki.
NASK prowadzi także Rejestr Domeny .pl, utrzymując ponad 2,5 mln domen na rzecz ponad 1 mln abonentów. Jest również członkiem CENTR - zrzeszenia rejestrów domen krajowych w Europie. Ściśle współpracuje z organizacją koordynującą funkcjonowanie światowego Internetu ICANN.
Ważną rolę pełni działalność edukacyjna i popularyzacja idei społeczeństwa informacyjnego. W Akademii NASK prowadzone są unikatowe szkolenia dla uczniów, nauczycieli, firm i instytucji ze szczególnym uwzględnieniem tematyki ICT oraz bezpieczeństwa w sieci. Od lat realizowany jest program Komisji Europejskiej Safer Internet, promujący bezpieczne korzystanie z nowych technologii i Internetu wśród dzieci i młodzieży. Badaniem społecznych aspektów Internetu i nowych technologii zajmuje się Zespół Badań Rynku i Opinii ThinkStat.
NASK jest operatorem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), odpowiedzialnym za jej uruchomienie i utrzymanie. OSE to program publicznej sieci telekomunikacyjnej, dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego Internetu, zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. NASK poza dostarczeniem szkołom usług dostępu do Internetu, zapewnia system bezpieczeństwa oraz treści edukacyjne, w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych. W ramach OSE działa projekt Edukacyjna Sieć Antysmogowa - program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Kursy e-learningowe z m.in. cyberbezpieczeństwa, ICT i sztucznej inteligencji uczniom i nauczycielom oferuje OSE IT-Szkoła.
W ramach instytutu funkcjonuje Zespół Dyżurnet.pl, który przyjmuje zgłoszenia, dotyczące nielegalnych treści w Internecie, przede wszystkim związanych z materiałami przedstawiającymi seksualne wykorzystywanie dzieci.