Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

 

W dobie pandemii koronawirusa cyfryzacja przedsiębiorstw w Polsce zaczęła przyspieszać. Wiele firm musiało zmienić dotychczasowy styl pracy i dostosować go do nowej rzeczywistości, w której praca zdalna odgrywa znaczącą rolę. Nie odbyłoby się to bez pomocy chmury obliczeniowej, która znacznie ułatwiła organizacjom funkcjonowanie w zupełnie nowych warunkach. Odpowiadamy, dlaczego warto zainteresować się rozwojem w kierunku technologii chmurowych.

W raporcie „Bariery i Trendy. Transformacja technologiczna firm w Polsce z uwzględnieniem perspektywy człowieka/pracownika/konsumenta” aż 67% Polaków przyznaje, że powodem przyspieszenia zmian technologicznych w Polsce była pandemia. Coraz powszechniejsza praca zdalna przyczyniła się do rosnącej popularności usług chmurowych. Dzięki nim możliwe jest wdrażanie nowych rozwiązań w firmie dużo szybciej, równocześnie przy dosyć niskich kosztach.

Według raportu Deloitte pt. “Chmura publiczna w Polsce” aż 90% firm, które identyfikują się jako liderzy rynku, korzysta z rozwiązań chmurowych. Z kolei w firmach, które dopiero aspirują do bycia liderem, ten odsetek jest o wiele mniejszy, gdyż wynosi jedynie 50%. Sytuacja niedługo może ulec zmianie, gdyż 86% menedżerów ds. IT i sieci wysokiego szczebla w ciągu najbliższych 12 miesięcy planuje migrację do chmury systemów biznesowych lub aplikacji. Tak wynika z badania ESG „Technology Spending Intentions Survey” ze stycznia 2021 roku. Oznacza, to, że popularność chmury rośnie i nie zanosi, się na to, że w najbliższym czasie tendencja się odwróci. Dlatego tak ważne jest zadbanie o rozwój pracowników właśnie w temacie usług chmurowych.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na technologie chmurowe powstała Chmura Krajowa. Jest to największy w Polsce dostawca usług chmurowych, który wdraża i integruje takie środowiska jak Google Cloud, Microsoft Azure. Dodatkowo posiada również swoją własną platformę Chmura Krajowa.

Również dostawcy światowi dostrzegli potencjał polskiego rynku chmurowego. Microsoft oraz Google podjęli decyzję, żeby w Polsce powstały tzw. regiony chmurowe, które będą oparte na centrach danych zlokalizowanych na terenie naszego kraju oraz przy współpracy z lokalnymi partnerami. Polski rynek chmurowy rozwija się na tyle dynamicznie, że nie dziwi fakt, iż dostrzegły to zagraniczne firmy i postanowiły to czym prędzej wykorzystać. Dlatego też amerykańska firma Box, zajmująca się zarządzaniem treścią w chmurze, na lokalizację swojego biura wybrała Warszawę. Polscy przedsiębiorcy również powinni zdawać sobie sprawę z rosnącego potencjału, który drzemie w technologiach chmurowych.

Z uwagi na to, że chmura będzie odrywać coraz większą rolę w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów ds. chmury. Do tej pory aż 63% firm korzystających z chmury podczas migracji, wdrożenia oraz utrzymania systemów korzystało z pomocy ekspertów zewnętrznych dostawców - tylko 37% firm powierzyło te zadania wewnętrznym specjalistom. Jednak z powodu coraz większego zapotrzebowania na tego typu usługi firmy w końcu zdecydują się mieć w swoich szeregach osoby odpowiedzialne za technologie chmurowe. W przedsiębiorstwach będą musiały zajść zmiany, podyktowane szybko postępującą cyfryzacją. Wzrośnie potrzeba nie tylko zatrudniania nowych pracowników, ale również rozwój kompetencji chmurowych także, a być może przede wszystkim, w kadrze zarządzającej. To właśnie na barki menedżerów spadnie sprawne zarządzanie zespołem pracującym na co dzień w technologiach chmurowych. W związku z tym na rynku pojawiają się powoli usługi, które mają szkolić przyszłych i obecnych pracowników w mądrym korzystaniu z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą chmura obliczeniowa.

Właśnie z tego powodu Akademia Leona Koźmińskiego we współpracy z firmą Sages stworzyła studia podyplomowe o kierunku “Chmura obliczeniowa w zarządzaniu projektami i organizacją”. Celem tych studiów jest przekazanie praktycznej wiedzy oraz rozwinięcie kompetencji, pozwalających z sukcesem przeprowadzać wdrożenia technologii chmurowych, zarówno na poziomie wybranych usług, jak i całościowych transformacji. Program studiów można podzielić na trzy moduły: technologia, bezpieczeństwo, zarządzanie. Podczas pierwszego z nich studenci dowiedzą się jak projektować i budować rozwiązania oparte o chmurę, poznają również usługi specjalistyczne. W drugim module zostanie omówione bezpieczeństwo infrastruktury chmurowej, jak również aspekty prawne, ważne podczas każdej transformacji chmurowej. Z kolei w module na temat zarządzania uczestnicy poznają rolę chmury w procesie transformacji cyfrowej organizacji. Nauczą się również kompleksowego zarządzania projektami opartymi o technologie chmurowe oraz zarządzania kosztami takich projektów.

Studia organizowane są na Akademii Leona Koźmińskiego - najbardziej prestiżowej uczelni biznesowej we wschodniej i centralnej Europie według rankingu Financial Times, która w 2020 roku zajęła 1. miejsce wśród uczelni ekonomicznych w Polsce według rankingu "Perspektyw". Zajęcia prowadzą eksperci, którzy na co dzień związani są z projektami komercyjnymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu studenci mogą liczyć nie tylko na potężną dawkę wiedzy teoretycznej, ale również praktyczne know-how. Warto wspomnieć, że są to jedyne studia przeznaczone dla menedżerów, które uczą jak przeprowadzić transformację chmurową w oparciu o nowoczesne rozwiązania technologiczne. Te studia są odpowiedzią na rosnący problem związany z niedoborem wykwalifikowanej kadry, posiadającej wiedzę i doświadczenie potrzebne do transformacji chmurowej. Właśnie trwa rekrutacja na jesienną edycję studiów. Natomiast 29 czerwca o godzinie 18:00 odbędzie się dzień otwarty na tych studiach, podczas którego uczestnicy dowiedzą się więcej na temat kierunku, jak i będą mogli wziąć udział w sesji Q&A oraz merytorycznym warsztacie. Więcej informacji na temat spotkania znajduje się tutaj.