Inne

Własne lokum z programem „Pierwsze Mieszkania”

Wybór idealnego mieszkania to spore wyzwanie. Jednym z najważniejszych kryteriów jest lokalizacja nieruchomości. Potencjalni nabywcy zwracają uwagę na obecność sklepów, szkół, przychodni i lokali usługowych, dobrą komunikację z innymi częściami miasta, komfort i bezpieczeństwo. Jakie miejsca łączą wszystkie te cechy? Przyjrzeliśmy się dzielnicom w trzech popularnych polskich miastach – w Łodzi, Wrocławiu i Warszawie.


 

Zakup mieszkania to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Własne M daje poczucie niezależności, bezpieczeństwa i stabilności finansowej. Niestety trudna sytuacja na rynku odsunęła na bok marzenia wielu Polaków o inwestycji w nieruchomość. Zgromadzenie kapitału na zakup mieszkania lub pokrycie kosztów wkładu własnego do kredytu stało się niemałym wyzwaniem.  Zwłaszcza dla ludzi młodych, którzy dopiero wkraczają w prawdziwe dorosłe życie. Na szczęście widać światełko w tunelu! Rok 2023 przynosi nowe możliwości. Ideą rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie” jest wsparcie młodych osób w zakupie pierwszej nieruchomości. Na czym polega?

 

„Pierwsze Mieszkanie” – kto i jak może skorzystać?

Program „Pierwsze Mieszkanie”, który ma ruszyć 1 lipca 2023, skierowany jest do osób przed 45, rokiem życia, którzy chcą kupić swoją pierwszą nieruchomość. Program przewiduje dwa rozwiązania: Bezpieczny Kredyt 2% i Konto Mieszkaniowe.

 

– Szczególnie ciekawie prezentuje się pierwszy instrument, Bezpieczny Kredyt 2%, przeznaczony dla osób, które są gotowe kupić mieszkanie w ciągu najbliższego roku. Jest to gwarancja stałego oprocentowania kredytu w wysokości 2% przez 10 lat. W praktyce oznacza to, że przez 10 lat budżet państwa będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną przez banki kredytujące a oprocentowaniem dwuprocentowym – wyjaśnia Artur Smoleń, przedstawiciel firmy PROFIT Development. – Maksymalna kwota kredytu ma wynieść 500-600 tys. zł. Co ciekawe, wkład własny nie będzie wymagany. Program wydaje się być zatem doskonałą formą wsparcia dla osób planujących zakup pierwszego mieszkania.

 

Łódź – miasto o dużym potencjale

Łódź to piękne, wielokulturowe miasto, które prężnie się rozwija, oferując mieszkańcom coraz więcej możliwości. Nie brakuje tu punktów usługowo-handlowych, placówek edukacyjnych i obszernych terenów zielonych. Na uwagę zasługują także rozwinięta komunikacja miejsca, rozbudowana infrastruktura sportowa i bogata oferta gastronomiczna. Chociaż Łódź to trzecie pod względem liczby mieszkańców i czwarte pod względem powierzchni miasto w Polsce, to ceny nieruchomości utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie. Za 1 m² mieszkania trzeba zapłacić średnio 6300 zł. Najdroższy jest Widzew, gdzie 1 m² kosztuje 6571 zł, a najtańsze Bałuty – z ceną 6250 zł (dane ze stycznia 2023).

 

Swoje pierwsze mieszkanie warto kupić w Śródmieściu. Jest to najmniejsza, a przy tym najbardziej atrakcyjna dzielnica w mieście. To idealne miejsce dla młodych, którzy prowadzą aktywny tryb życia i lubią, gdy coś się dzieje. Śródmieście to serce Łodzi, wypełnione po brzegi restauracjami najróżniejszych kuchni świata, a także pubami i innymi miejscami, w których można spotkać się ze znajomymi. Znajdują się tu liczne biurowce oraz siedziby dużych korporacji. Na terenie dzielnicy funkcjonuje również wiele szkół, co z pewnością ucieszy młodych rodziców.

 

W ścisłym centrum Łodzi zlokalizowana jest inwestycja firmy PROFIT Development – Pogonowskiego 73. Do dyspozycji nowych właścicieli są 143 mieszkania w kaskadowej zabudowie, otoczone bujną zielenią. To gratka dla tych, którzy poszukują najwyższego komfortu. W okolicy znajdują się sklepy, restauracje, galeria handlowa, parki i siłownie. Do najważniejszych punktów miasta można dojechać w niespełna kilka minut. Zakup mieszkania przy ulicy Pogonowskiego to dobre rozwiązanie dla młodych!

 

A może mieszkanie w sercu Wrocławia?

Wrocław to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Położona w niesamowicie malowniczej okolicy stolica Dolnego Śląska zachwyca różnorodnością, wspaniałym klimatem i piękną architekturą. Miasto tętni życiem i szybko się rozwija, co czyni je idealną lokalizacją dla ludzi młodych. Wrocław dzieli się na 5 dzielnic: Krzyki, Fabryczna, Psie Pole, Śródmieście i Stare Miasto. Podobnie jak w przypadku Łodzi dobrym pomysłem jest zakup mieszkania w centrum.

 

Dzielnica Stare Miasto to kulturalne i rozrywkowe serce Wrocławia. To właśnie tu skupia się życie całego miasta. Jest to stosunkowo niewielki (6,8 km²), a przy tym niesamowicie atrakcyjny i perspektywiczny obszar, na którym nie brakuje lokali usługowych, sklepów, restauracji, kin, teatrów, szkół i klubów. Stare Miasto jest doskonale połączone z innymi dzielnicami. W okolicy znajdują się liczne tereny zielne i ścieżki rowerowe, które zachęcają do aktywnego wypoczynku.

 

Potencjał Starego Miasta wykorzystała firma PROFIT Development. Inwestycja przy ulicy Braniborskiej to miejsce stworzone z myślą o różnych stylach życia mieszkańców. Mieszkania ostały zaprojektowane w taki sposób, aby były przestronne, dobrze doświetlone i ustawne. Na szczególną uwagę zasługuje doskonała lokalizacja nieruchomości. Na malownicze Podwale, na Dworzec Świebodzki i do innych ważnych punktów w mieście można dotrzeć w dosłownie kilka minut. W okolicy nie brakuje sklepów, kin i restauracji – wyjaśnia Dyrektor Oddziału Wrocław Artur Smoleń z PROFIT Development. – Zakup pierwszego mieszkania na Braniborskiej to inwestycja w dobrą i perspektywiczną przyszłość.

 

Warszawa dla młodych – na którą dzielnicę warto zwrócić uwagę?

Warszawa działa na młodych jak magnes. Doskonale rozwinięta infrastruktura usługowo-handlowa, mnogość atrakcji i wysokie szanse na rozwój to tylko jedne z wielu argumentów, jakie przemawiają za zamieszkaniem w stolicy. Idealnym wyborem dla młodych jest Praga-Północ, a w szczególności okolice ulic Konopackiej i Stalowej. Niegdyś postrzegana jako jedna z najbardziej niebezpiecznych dzielnic, dziś zachwyca różnorodnością, atrakcyjnością i komfortem.

 

Praga-Północ zyskała drugie życie, dzięki licznym inwestycjom w komunikację miejską, rewitalizację kamienic i ulic oraz wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców. Dzisiejsza Praga to wiele zielonych terenów rekreacyjnych z Parkiem Praskim i Miejskim Ogrodem Zoologicznym na czele, liczne linie tramwajowe i autobusowe, doskonałe placówki edukacyjne, sklepy, obiekty usługowe i restauracje, serwujące wyśmienite kuchnie. To dobre miejsce zarówno dla rodzin z dziećmi, które szukają spokoju i bezpieczeństwa, jak i par czy singli, którzy chcą łączyć wielkomiejski styl z komfortem i ciszą.