Pozostałe

Wsparcie finansowe na zakup mieszkania

Zakup nowego mieszkania stanowi duże wyzwanie finansowe dla singli, par i rodzin z dziećmi. Rządowe programy wsparcia na zakup nieruchomości ciągle się zmieniają. Poniżej przegląd najważniejszych, aktualnych form takiej pomocy.


Program „Mieszkanie na start”

W ubiegłym roku popularnością cieszył się program „Bezpieczny kredyt 2%”, który jest obecnie wygaszany. Nowym, oczekiwanym programem jest „Mieszkanie na start”, mający wejść w życie w drugiej połowie tego roku. Na realizację programu przeznaczono 500 mln zł z tegorocznego budżetu. Główną zaletą tego programu jest atrakcyjne oprocentowanie kredytów, które ma wynosić od 0% do 1,5%.

Według przewidywań, z tej formy wsparcia mogłoby skorzystać kilkadziesiąt tysięcy kredytobiorców, w tym:

  • Single poniżej 35 roku życia;
  • Osoby mające co najmniej jedno dziecko;
  • Osoby nieposiadające dotąd własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego (z wyjątkiem posiadaczy udziału nieprzekraczającego 50% w nieruchomości uzyskanej przez dziedziczenie lub darowiznę);
  • Osoby posiadające jedno mieszkanie, w których gospodarstwie domowym znajduje się co najmniej troje dzieci.

Program zakłada dopłaty do rat kredytów zaciągniętych do końca 2025 roku, obowiązujące przez 10 lat. Wysokość dopłat zależy od wielkości gospodarstwa domowego:

  • 1,5% dla gospodarstwa jedno- i dwuosobowego;
  • 1% dla trzyosobowego;
  • 0,5% dla czteroosobowego;
  • 0% dla pięcioosobowego i większego.

Założenia programu są obserwowane przez deweloperów. Artur Smoleń, dyrektor sprzedaży PROFIT Development, podkreśla, że program nie ogranicza kwoty kredytu, ale dopłaty będą udzielane tylko do określonej wartości kapitału zaciągniętego zobowiązania. Limity te mogą być wyższe w przypadku zakupu mieszkania w jednym z 18 największych miast w Polsce.

Rodzinny kredyt mieszkaniowy

Funkcjonuje również program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, skierowany do osób z odpowiednią zdolnością kredytową, ale bez środków na wkład własny. Umożliwia on skredytowanie 100% wartości nabywanego mieszkania, domu, działki lub budowy domu. Gwarancji wkładu własnego udziela Bank Gospodarstwa Krajowego. Dodatkowo, program oferuje opcję spłaty rodzinnej w wysokości 20 tys. zł przy narodzinach drugiego dziecka i 60 tys. zł przy narodzinach kolejnego.

Kredytobiorca i jego bliscy nie mogą być właścicielami innej nieruchomości, chyba że w gospodarstwie domowym jest dwójka dzieci lub więcej (wtedy obowiązują limity metrażowe). Inne limity dotyczą cen za metr nieruchomości, którą kredytobiorca planuje nabyć. Rodzinne kredyty mieszkaniowe będą udzielane do końca 2030 roku.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to pomoc dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i mają problemy ze spłatą kredytu. Mogą z niej skorzystać również osoby, które sprzedały swoją nieruchomość, ale kwota sprzedaży nie pozwoliła na spłatę zobowiązania.

W poszukiwaniu własnego „M”

W oczekiwaniu na uruchomienie programu „Mieszkanie na start”, potencjalni nabywcy rozglądają się za ciekawymi ofertami. Szukają mieszkań komfortowych, w dobrze skomunikowanych dzielnicach, blisko terenów zielonych. PROFIT Development realizuje obecnie takie inwestycje w trzech dużych miastach Polski.

Jedną z nich jest osiedle Wiaduktowa we Wrocławiu, składające się ze 102 komfortowych i jasnych mieszkań, z niestandardowymi ekologicznymi rozwiązaniami. Kolejna inwestycja to osiedle Hemara w Warszawie, idealne dla rodzin szukających mieszkania w spokojnej okolicy z dostępem do tężni, zieleni i bliskim sąsiedztwem placówek oświatowych. W Łodzi realizowana jest inwestycja Pogonowskiego 73, świetna propozycja dla osób preferujących życie w centrum miasta.

Dzięki różnorodnym rządowym programom wsparcia, potencjalni nabywcy mają możliwość zakupu nieruchomości na preferencyjnych warunkach. Mają przy tym sprecyzowane oczekiwania odnośnie wymarzonego lokum, a deweloperzy starają się spełniać te potrzeby, przyczyniając się do dynamicznego rozwoju rynku nieruchomości.