Biznes

Wybór dobrego pracownika

forklift 835340 640
Większość firm, poza małymi, jednoosobowymi działalnościami, zatrudni dziś pracowników. Wybór odpowiedniej osoby na stanowisko to nie lada sztuka, szczególnie że dokonując go trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki. Sprawdzamy, jak wybrać dobrego pracownika.

 

 

 

 

 

Kompetencje i koszty

W większych firmach koszty zatrudnienia pracownika nie grają aż tak dużej roli, jednak mały biznes rządzi się nieco innymi prawami. Tutaj ograniczenie kosztów jest bardzo istotne, zwłaszcza że utrzymanie pracownika to ogromny wydatek dla pracodawcy. Pracownik, w zależności od stanowiska, powinien mieć zaoferowane odpowiednie wynagrodzenie. Nie zawsze najtańszy znaczy najlepszy, lecz z drugiej strony nie można ulegać wysokim wymaganiom płacowym kandydatów, które nie są adekwatne do wykonywanych obowiązków. Dobry pracownik powinien posiadać kompetencje, które pomogą mu solidnie wykonywać swoje obowiązki. Dobrze więc, gdy ma on wykształcenie w danej dziedzinie i odpowiedni staż pracy. Oczywiście im większe umiejętności i doświadczenie, tym pracownik będzie wymagał wyższej pensji, dlatego swoje wymagania i to, co oferujemy, dobrze jest wypośrodkować. Pracownik musi wzbudzać zaufanie pracodawcy, wszak sam pomysł na biznes to za mało, aby odnosić korzyści – potrzebny jest jeszcze wykwalifikowany personel, któremu można zaufać w każdej sytuacji. Przyszły pracownik musi umieć odnaleźć się w grupie, umieć współpracować z innymi i pracować pod presją czasu. Na rozmowie kwalifikacyjnej można sprawdzić powyższe umiejętności stosując odpowiednie testy kompetencyjne. 

 

Mam biznes, mam pracownika

Znalezienie dobrego pracownika w dzisiejszych czasach nie jest proste. Dzieje się tak głównie dlatego, że ofert pracy jest sporo, dlatego najlepsi kandydaci zwykle decydują się na pracę w dużych korporacjach, które zapewniają im atrakcyjne wynagrodzenie i dobre dodatki do pensji. Mały biznes nie zawsze może pozwolić sobie na takie wygody, jednak jego atutem jest rodzinna atmosfera w miejscu pracy i fakt, że wszyscy pracownicy doskonale się znają. Dobrym pomysłem w dzisiejszych, trudnych dla pracodawcy czasach, jest pracownik z Ukrainy. Ukraińcy coraz chętniej podejmują pracę w Polsce, głównie z powodu wyższych pensji i lepszych warunków życia. Znalezieniem pracownika z Ukrainy może zająć się profesjonalna agencja pracy, która pomoże także załatwić wszelkie formalności związane z przyjazdem Ukraińca do Polski i podjęciem zatrudnienia. Pracownicy zza wschodniej granicy zwykle są bardzo zmotywowani do pracy, dlatego też są bardzo cenieni przez pracodawców. Zwykle posiadają oni wysokie kompetencje zawodowe i doświadczenie, dlatego nie wymagają dużego przeszkolenia przed rozpoczęciem pracy. 

Każdy, kto prowadzi firmę, doskonale wie, jak duży wpływ na jej rozwój mają pracownicy. Dlatego też do ich rekrutacji należy podchodzić bardzo poważnie i co najważniejsze, rozsądnie wybierać współpracowników. Źle dokonany wybór może odbić się na działalności firmy i przychodach, zatem właściciel może ponieść znaczną szkodę.