BiznesGospodarka

Polski kapitał idzie po nieruchomości komercyjne

W ciągu ostatniego roku udział polskiego kapitału na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wzrósł dwukrotnie, głównie dzięki zaangażowaniu lokalnych inwestorów, które wzrosło w związku z mniejszą aktywnością zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Miejsce dotychczas dominujących zachodnich inwestorów zajęły podmioty z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Czech, Słowacji, Węgier, a także ze Skandynawii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. W pierwszej połowie 2024 roku udział polskiego kapitału wyniósł 12 proc. na rynku, co uplasowało polskich inwestorów na czwartym miejscu.

Formy inwestowania w Polsce są różnorodne. Inwestorzy indywidualni decydują się na zakup akcji i obligacji deweloperów, inwestycje w fundusze dłużne, pożyczki equity, a także pożyczki z możliwością konwersji na udziały. Część polskich inwestorów nabywa grunty z przeznaczeniem na projekty realizowane samodzielnie lub w formule JV. Inwestują również w budynki komercyjne, zwłaszcza te z potencjałem rewitalizacji i zmiany funkcji. Większość polskich inwestorów preferuje zakup tańszych nieruchomości, a ich podejście jest często oportunistyczne, z zamiarem odsprzedaży z zyskiem. Popularne są wolnostojące budynki przeznaczone na sklepy spożywcze, parki handlowe oraz starsze budynki biurowe, które po modernizacji lub zmianie przeznaczenia mogą osiągnąć wyższe dochody.

Szczególnym zainteresowaniem polskiego kapitału cieszy się sektor hotelowy, w którym polscy inwestorzy dokonali wszystkich transakcji sfinalizowanych w pierwszej połowie 2024 roku. Przykładem jest zakup hoteli Hampton przez Satoria Group oraz inwestycja TMS Inwestycje w Holiday Inn pod Warszawą. Polski kapitał, obejmujący zarówno większe podmioty inwestycyjne, jak i firmy rodzinne oraz indywidualnych inwestorów, stara się dywersyfikować przychody przez lokowanie kapitału w nieruchomościach komercyjnych.

W przyszłości oczekuje się wzrostu udziału polskiego kapitału, zwłaszcza w nowej formie prawnej fundacji rodzinnych, co pozwoliłoby na bardziej kompleksowe zaangażowanie w sektor nieruchomości komercyjnych. Kluczowe dla rozwoju rynku w Polsce jest jednak powstanie REIT-ów (Real Estate Investment Trust), które umożliwiłyby inwestorom efektywniejsze zarabianie w sektorze komercyjnym. REIT-y działają obecnie w 40 krajach, w tym w 14 państwach Unii Europejskiej, i mogłyby przyciągnąć około 20 mld zł kapitału, z czego około 11,5 mld zł to potencjał inwestorów indywidualnych. Środki te mogłyby trafić do polskich REIT-ów, przynosząc zyski inwestorom i przyczyniając się do wzrostu inwestycji krajowych w sektorze nieruchomości.

Rok 2024 przyniósł również ożywienie na rynku transakcji inwestycyjnych w Polsce. W drugim kwartale zauważono pozytywne zmiany, które zapowiadają powrót do wcześniejszych wolumenów inwestycyjnych. Choć pierwszy kwartał był słaby, obrót zarejestrowany po sześciu miesiącach osiągnął wartość 1,7 mld euro, prawie dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. W drugim kwartale 2024 roku miały miejsce duże transakcje portfelowe w sektorach biurowym i handlowym, których wartość przekroczyła sumy z całego 2023 roku. Nowym zjawiskiem na rynku są także podmioty inwestujące w Polsce po raz pierwszy.

Dodatkowym wsparciem dla inwestycji jest zapoczątkowany w czerwcu przez Europejski Bank Centralny cykl obniżek stóp procentowych, co obniża koszty finansowania inwestycji i budzi nadzieje na dalsze ich cięcia w przyszłości.