BiznesGospodarka

TOGETAIR 2024: Światowi Liderzy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR, od pięciu lat, stanowi platformę wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju. Tegoroczna edycja, przyciągająca znamienitych ekspertów i liderów różnych branż, była miejscem intensywnych dyskusji o przyszłości naszej planety oraz zielonej transformacji. Kongres odbędzie się ponownie w dniach 14-15 kwietnia przyszłego roku.


Szczyt TOGETAIR 2024 odbył się pod patronatem Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Ponadto wsparcie udzieliło sześć ministerstw, sześć uczelni wyższych, czternastu marszałków, oraz ponad sto pięćdziesiąt firm, instytucji i organizacji pozarządowych.

Uroczysta Inauguracja

W uroczystej inauguracji uczestniczyli Roberta Metsola, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, oraz Mark Brzeziński, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Metsola podkreśliła znaczenie nowych przepisów klimatycznych, które mają uczynić Europę pierwszym kontynentem neutralnym pod względem emisji CO2 do 2050 roku. Mark Brzeziński z kolei zaznaczył, że zrównoważona przyszłość wymaga komunikacji, integracji oraz konstruktywnej dyplomacji.

Technologiczna Strona Transformacji

Drugi dzień kongresu otworzył Krzysztof Gawkowski, Wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Cyfryzacji, który skupił się na technologicznej stronie transformacji. Podkreślił, że to człowiek, odpowiedzialny za zmiany klimatyczne, ma także możliwość naprawy naszej rzeczywistości.

Globalne Debaty i Miliony Interakcji Online

Przez dwa dni na trzech scenach – CLIMATE CARE, BUSINESS CONNECT i FUTURE COOPERATION – odbyły się trzydzieści dwie debaty, dwadzieścia wykładów typu keynote oraz dwa szkolenia z udziałem stu dziewięćdziesięciu ośmiu prelegentów. Uczestnicy mogli zdobyć wiedzę na temat najlepszych praktyk ESG, ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju.

Znani dziennikarze, tacy jak Przemysław Białkowski, Bogusław Chrabota, Beata Lubecka i Piotr Witwicki, moderowali panele dyskusyjne, budując atmosferę sprzyjającą konstruktywnemu dialogowi.

Podczas panelu „EkoRegiony – Jak wykorzystać potencjał samorządów w rozwoju społeczno-gospodarczym kraju” Piotr Witwicki zauważył, że samorządy są sercem transformacji energetycznej, ale potrzebują większego wsparcia z centrali, również finansowego.

W trakcie panelu „Czekając na atomową zmianę – wymagania bezpieczeństwa i system regulacyjny dla elektrowni jądrowych” Beata Lubecka rozważała, czy rok 2033 jest realny na realizację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu, biorąc pod uwagę ogromne koszty inwestycji.

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, poprowadził panel „NextGenerationEU: nowa jakość UE. Ekologia, Cyfryzacja, Zdrowie, Równość, Bezpieczeństwo”. Omówił wpływ funduszu NextGenerationEU na przyszłość Europy, który ma przekształcić kontynent w bardziej ekologiczny, zdigitalizowany i postępowy. Fundusz, warty 750 miliardów euro, w połączeniu z wieloletnimi ramami finansowymi, osiąga sumę 1,824 biliona euro, co czyni go największym pakietem stymulacyjnym w Europie.

Ekspertka dr Joanna Remiszewska-Michalak podkreśliła znaczenie zdrowych budynków dla jakości powietrza, którym oddychamy, natomiast Kinga Nowakowska zaznaczyła kluczową rolę edukacji w zrozumieniu zrównoważonego rozwoju.

Imponująca Skala Wydarzenia

TOGETAIR 2024 zgromadził ponad tysiąc dwustu uczestników stacjonarnie i osiągnął czterdziestopięciomilionowy zasięg online. Było ponad dziesięć milionów rozpoczętych streamów oraz dwanaście milionów wyświetleń w social mediach. Wydarzenie odbyło się w VARSO PLACE/VARSO TOWER, gdzie działały trzy studia TV i dwadzieścia cztery kamery, obsługiwane przez zespół liczący siedemdziesiąt sześć osób.

Inwestycja w Przyszłość

TOGETAIR to platforma, gdzie innowacje spotykają się z praktycznymi rozwiązaniami. Wymiana idei między uczestnikami prowadzi do powstawania nowych pomysłów, które mogą zrewolucjonizować podejście do ochrony środowiska. Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze i pomysłodawca TOGETAIR, podsumowała piątą edycję kongresu, podkreślając znaczenie dialogu i otwartości na zmiany.

Artur Beck, współorganizator i producent wydarzenia, zaznaczył, że celem TOGETAIR jest prowadzenie dialogu z Brukselą i organizowanie międzynarodowych dyskusji na kluczowe tematy. W przyszłym roku, podczas prezydencji Polski w UE, jeden dzień kongresu odbędzie się w Brukseli, co ma zwiększyć jego międzynarodowy wpływ.

Tegoroczna edycja TOGETAIR udowodniła, że ekologiczna transformacja jest pełna możliwości dla firm. Uczestnicy przekonali się, że inwestowanie w zrównoważone rozwiązania przynosi korzyści zarówno środowisku, jak i biznesowi. Kolejny TOGETAIR odbędzie się w kwietniu 2025 roku, stanowiąc ponownie okazję do refleksji nad zrównoważonym rozwojem, innowacjami i współpracą na rzecz ochrony środowiska.