BiznesNowe Technologie

Pompa hydrauliczna – podstawowy element układu hydraulicznego

pompa hydrauliczna
Zastosowanie hydrauliki siłowej w obecnym przemyśle wiedzie prym. Dzieje się tak nie bez powodu – technologia ta pozwala na niezwykle precyzyjną pracę, jednocześnie umożliwiając operowanie naprawdę pokaźnymi ciężarami. Dodatkowo maszyny, które bazują na układzie hydraulicznym, charakteryzują się także bardzo dużą wytrzymałością. Stanowią podstawowy sprzęt w branżach takich, jak leśnictwo, rolnictwo czy przemysł budowlany. Cała instalacja to sprawnie działający system połączonych ze sobą wielu elementów, jednak to pompa hydrauliczna jest tak naprawdę sercem całego systemu. Jest podzespołem, który wykonuje niemal nieustanną pracę, ponieważ pracuje od momentu włączenia silnika maszyny do chwili jej wyłączenia, nawet wtedy, gdy pozostaje ona w stanie spoczynku. Pompa jest przez to bardziej podatna na różnego rodzaju awarie, dlatego należy szczególnie pamiętać, aby regularnie sprawdzać jej poziom wyeksploatowania.

 

 

Zasada funkcjonowania pompy hydraulicznej

Podstawowym zadaniem pompy hydraulicznej jest przemiana energii mechanicznej w energię hydrauliczną. Energia mechaniczna, wytwarzana za pomocą silnika spalinowego lub elektrycznego, jest zamieniana przez pompę w energię hydrauliczną poprzez transport czynnika roboczego przez połączone ze sobą podzespoły. Czynnikiem roboczym najczęściej jest po prostu olej, który, rozprowadzony pod odpowiednim ciśnieniem po układzie hydraulicznym, wprawia kolejne elementy w ruch. Energia hydrauliczna to więc nic innego, jak ciecz robocza wprawiona w ruch, napędzająca cały mechanizm. Wiele urządzeń, które są nam doskonale znane, działa dzięki wytworzeniu energii hydraulicznej – koparki, wszelkiego rodzaju prasy hydrauliczne czy różne sprzęty rolnicze.

llll orig

Pompa hydrauliczna – awaria. Co robić i ile kosztuje naprawa i regeneracja pompy hydraulicznej?

W przypadku wystąpienia awarii pompy hydraulicznej, dostępnych jest kilka możliwych rozwiązań. Pierwsze z nich, które niemal instynktownie nasuwa się na myśl, to po prostu zakup nowej pompy hydraulicznej. Jeśli zdecydujemy się na zakup nowej pompy, musimy liczyć się z tym, że poza dość dużym kosztem narazimy się na długi czas oczekiwania, ponieważ nowa pompa hydrauliczna zazwyczaj sprowadzana jest z zagranicy, przez co czas oczekiwania może wynosić nawet kilka tygodni. Tym sposobem możemy narazić się na większe straty pieniężne, wynikające na przykład z niedotrzymania umówionego terminu zakończenia prac. Drugim wyjściem z sytuacji jest zamówienie profesjonalnego serwisu pomp hydraulicznych, który bardzo często jest w stanie naprawić element pompy i przeprowadzić pełną regenerację pompy hydraulicznej. Trzecia możliwość, to wymiana uszkodzonej pompy na używaną, już wcześniej zregenerowaną pompę hydrauliczną. Pozwala to na szybki powrót całego urządzenia do prawidłowego funkcjonowania i nie generuje ogromnych kosztów.

pompa hydrauliczna2

Pompa hydrauliczna – regeneracja, serwis czy zakup nowej pompy?

Serwis, który profesjonalnie zajmuje się regeneracją pomp hydraulicznych, powinien rzetelnie przeprowadzić oględziny, dokonując szczegółowej diagnozy. Określa wtedy, jakie elementy uległy uszkodzeniu, czy jest możliwość, aby naprawić je na miejscu, czy konieczne będzie przeprowadzenie pełnej regeneracji. Po badaniu powinniśmy otrzymać także wycenę usługi. Może okazać się też, że pompa hydrauliczna uległa takiemu zniszczeniu, że naprawa nie będzie możliwa i konieczna będzie wymiana tego podzespołu. Możemy się zdecydować na kupno nowej pompy hydraulicznej. Jest to oczywiście dobry wybór, ale dla osób, które nie dysponują dużymi pieniędzmi i czasem, może okazać się zgubne. Wymiana pompy hydraulicznej na używaną, która została wcześniej zregenerowana, to metoda, która łączy szybkość wykonania i atrakcyjną cenę. Na rynku dostępnych jest kilka czołowych firm: Danfoss Sauer, Linde czy Bosch Rexroth. Głównie używa się modeli:

  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025.

Niezależnie od tego, którą metodę poradzenia sobie z usterką wybierzemy, ważne jest, aby regularnie poddawać sprzęt serwisowi. Zapobiegniemy dzięki temu niespodziewanym awariom, zaoszczędzimy cenny czas i oczywiście pieniądze.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/