BiznesNowe Technologie

Czym jest forma wtryskowa i jak realizować proces budowy formy wtryskowej

forma wtryskowa
Forma wtryskowa to dość złożone narzędzie, które musi podołać wielu różnym wymaganiom występującym w procesie wtryskiwania tworzyw sztucznych. Podstawowym zadaniem takiego narzędzia jest wypełnienie płynnym tworzywem gniazd formujących, ukształtowanie wyrobu, który będzie odzwierciadlał kształt gniazd formujących. Kolejnym zadaniem formy wtryskowej jest odebranie ciepła od gorącego płynnego tworzywa. Trzecią funkcją każdej formy wtryskowej jest usuwanie wyprasek w sposób powtarzalny. Forma wtryskowa to narządzie, które posiada pewne układy funkcjonalne: Gniazdo formujące, układ wlewowy, układ chłodzenia, układ wypychania, elementy prowadzące, napędy płyt.

 

 

Możemy wyróżnić formy wtryskowe zimno kanałowe i  gorąco kanałowe. Formy zimno kanałowe charakteryzujące się  głównie  niższym kosztem  niż formy gąrco kanałowe. Wynika to głównie z braku dodatkowych części składowych formy takich jak systemy gorąco kanałowe czy inny dodatkowy osprzęt.  

Przy formie zimno kanałowej zawsze powstaje pewien odpad w postaci wlewka. Wlewek możemy usunąć ręcznie, następnie może zostać zmielony  i otrzymany regranulat wykorzystujemy ponownie. Formy zimno kanałowe dzielimy na takie z jedną płaszczyzna podziału oraz z dwiema płaszczyznami podziału.

Formy gorąco kanałowe charakteryzują się następującymi cechami: koszt form, jest wyższy ze względu na system gorąco kanałowy, objętość wtrysku dostarczana przez układ wtryskowy jest lepiej  wykorzystywana, ponieważ z całej objętości wtrysku otrzymujemy wypraski. Nie pojawia się tutaj potrzeba wykorzystywania przemiału z wlewków ze względu na ich brak.

W formie wtryskowej możemy wyróżnić główne elementy budowy formy wtryskowej takie jak: korpus formy, elementy formujące, suwaki, wypychacze skośne, układ doprowadzenia tworzywa, układ chłodzenia czy układ wypychania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się wygląda proces konstrukcji formy i zatwierdzenia dokumentacji zapoznaj się dalej z naszym artykułem.  Firma Pawform od ponad 10 lat pracuje w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, proces zatwierdzania formy wtryskowej odbywa się bezpośrednio przez Pawform przy współpracy z wybraną narzędziownią. Pawform odpowiada za dopracowanie szczegółów i weryfikacje dokumentacji do formy a finalnie za uzyskanie od klienta zgody na jej zwolnienie do produkcji. Każdorazowo dokumentacja do formy prezentowana jest klientowi w czytelny sposób, tak by proces jej zatwierdzenia przebiegał szybko i sprawnie.

Jeśli chcesz, aby proces konstrukcji i budowy formy wtryskowej przebiegał sprawnie i szybko zapoznaj się  z ofertą, którą proponuje firma Pawform. Zapraszamy do współpracy!

 

Narzędziownia Pawform 

Formy wtryskowe 

Narzędziownia Bydgoszcz